choroba zawodowa

  • nawyk i przyzwyczajenie wynikające z wykonywanego zawodu, ujawniające się poza pracą
  • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Praca

    zawody

  • W kalendarzu nie ma określonego dnia kelnera. Krzysztof T.[...] jednak nie widzi możliwości umieszczenia takiego święta.
    — Mamy taką chorobę zawodową, że nawet na przyjęciach, na które jesteśmy zaproszeni, mamy ochotę odnosić brudne naczynia do kuchni — kończy.

    źródło: NKJP: Mariusz Przepiórka: Trudny zawód, Dziennik Zachodni, 2002-04-17

    Jak ktoś przychodził do mnie na sesję zdjęciową, zwykle miałam już gotowy pomysł, jak go sfotografować. Wiedziałam, co w tej osobie jest charakterystycznego, co chciałabym pokazać, a co zatuszować. To taka choroba zawodowa, która pozostała mi do dzisiaj, chociaż już nie fotografuję, że patrząc na twarz rozmówcy, zaczynam tracić wątek i kadruję go.

    źródło: NKJP: Stefan Drajewski: Fotografowanie jak pogawędka, Polska Głos Wielkopolski, 2005-12-23

    Elżbieta K.[...] mówi, że mniej więcej po trzech latach pojawia się coś w rodzaju choroby zawodowej: główkowanie. - Człowiek widzi rupieć na strychu i już główka pracuje, jakby go wykorzystać z pożytkiem dla gości. Pomalować, przerobić? I nie daje się przez to żyć sobie, rodzinie, sąsiadom.

    źródło: NKJP: Martyna Bunda, Polityka, 2004

    Myślę, że nawyk rejestrowania to też pewien rodzaj choroby zawodowej, z którą powinno się walczyć. Nie wszystko wolno fotografowi.

    źródło: NKJP: Gorączka, Dziennik Polski, 2002-01-19

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  choroba ,  zawodowa 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 17.01.2018