ktoś nadrabia drogi

ktoś nakłada drogi

  • ktoś, aby gdzieś dotrzeć, przechodzi lub przejeżdża dłuższą drogę od jakiejś innej, którą też można byłoby dostać się w to miejsce
    • ktoś nakłada drogi
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    ruch i spoczynek


    CZŁOWIEK I TECHNIKA

    Transport

  • Powiem tak: jak dowiedziałam się z gazety, że budowa mostu na Wiśle jest odłożona, to się po prostu zdenerwowałam. Do Trójmiasta jeżdżę bardzo często. W różnym celu. [...] Są nawet miesiące, kiedy muszę tam być cztery razy, a objeżdżając, nadrabiam drogi.

    źródło: NKJP: (MEK): Wszystko, co łączy warte jest zachodu, Dziennik Bałtycki, 2006-04-03

    Problem z dojazdem i wyjazdem mieli nie tylko klienci [...] obiektów sportowych [...]. Co bardziej chytrzy, mimo że nadrabiali drogi, jadąc ulicą dojazdową do hotelu Margot, mieli szansę szybciej wyjechać z tej części miasta.

    źródło: NKJP: (ANI): Sparaliżowane Zawodzie, Gazeta Krakowska, 2006-02-07

    Oddziałek ten starannie unikał walki. Umykał na widok większych grup, sam nie zaczepiał mniejszych. I choć często przez to trzeba było nadrabiać drogi, omijać nie tylko pojedyncze domy, ale i całe ulice, to kierunek marszu nie zmieniał się.

    źródło: NKJP: Tomasz Kołodziejczak: Krew i kamień, 2003

    Jadąc czasami przez żyzne tereny Słaboszowa, nakładam drogi by zajrzeć do leżących na uboczu Święcic. Prężnie niegdyś rozwijająca się wieś - z własną nawet masarnią i górującym nad nią kominem - powoli umiera.

    źródło: NKJP: Ten dworek powoli umiera..., Dziennik Polski, 1999-09-28

    Jest u niego pewien obszar zapiekłej wrogości. To koleżanka z klasy – Paulina. Mieszka niedaleko nas, po drodze, tak więc kiedy idziemy co sobotę rano „do sklepiku”, to mijamy wielkim łukiem jej dom, znacznie nakładając drogi.

    źródło: NKJP: Stefan Pastuszewski: Wszystko widzi, Akant, 2010-03

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny:  nadrabiać 

    odpowiednik aspektowy: ktoś nadrobił drogi

Data ostatniej modyfikacji: 05.12.2014