w pigułce II

I

w pigule

fraza przymiotnikowa

 • taki, który jest skrócony, uproszczony i skondensowany, ale prezentuje wszystko, co najważniejsze
  • w pigule
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  jakość i intensywność

  • dzieje, historia; filozofia, informatyka, prawo...; wiedza; Europa, Polska, Turcja...; świat; społeczeństwo w pigułce
 • Powiada się czasem, widać nie bez przyczyny, że cała europejska filozofia to tylko szereg przypisów do dzieł Platona i Arystotelesa. Z dzieł tych zaś najczęściej przywoływanym, komentowanym, dyskutowanym jest bez wątpienia właśnie „Państwo” . Bo jest tu wszystko, można rzec - filozofia w pigułce.

  źródło: NKJP: Czytać, Gazeta Wyborcza, 1992-01-25

  Johnson zapytany jeszcze jako mały chłopak, kim chciałby być w przyszłości, odpowiedział: królem świata. I w pewnym sensie dopiął swego, bo czyż Londyn, miasto 300 języków, nie jest tyglem kultur, światem w pigułce?

  źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Bystry Boris, Polityka, 2008-09-20

  Nakładem wydawnictwa Infomedia ukazały się multimedialne kursy językowe - Angielski i niemiecki w pigułce. Jest to oferta dla osób, które pragną szybko i „bezboleśnie” poznać nowy język, planując wakacyjny wyjazd lub wyruszając w zagraniczną podróż.

  źródło: NKJP: Samanta Malinowska: Języki w pigułce, 2001-03

  Jego życie jest jak historia chrześcijanina w pigułce. Doskonale poznał co jest jego powołaniem, wytrwale dążył do celu. Jego historia to historia drogi, wielkiej pielgrzymki – dosłownie i w przenośni.

  źródło: NKJP: Andrzej Iwański: Stanisław Kostka, Głos Ojca Pio, 2000

  Na targi przyjechały m.in. uczennice IV LO w Tychach. – Jesteśmy w klasie przyrodniczo-krajoznawczej i chciałybyśmy studiować turystykę. Mamy już na oku uczelnię z Suchej Beskidzkiej – mówią Asia Krawczyk i Asia Orzeł, tegoroczne maturzystki. – Takie targi to dobry pomysł, bo wszystko jest w pigułce – dodają.

  źródło: NKJP: (mokr): Kierunek: studia, Dziennik Zachodni, 2007-03-13

  Ponieważ Szopa ewidentnie nie radzi sobie z tłumaczeniem, więc może ja spróbuję. To będzie taka astronomia w pigule specjalnie dla ciebie i
  Sidora.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza przymiotnikowa

  we wszystkich formach fleksyjnych ta sama postać

Data ostatniej modyfikacji: 03.02.2016