bariera dźwięku

 • prędkość lotu obiektu latającego zbliżona do prędkości dźwięku
 • CZŁOWIEK I TECHNIKA

  Transport

  transport powietrzny


  KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  ruch i spoczynek

  • osiągnąć, przekroczyć barierę dźwięku
 • Pilot pociągnął stery do siebie. Myśliwiec gwałtownie przebił chmury i znalazł się w oślepiających promieniach słońca. Prędkość zbliżała się do bariery dźwięku, a kiedy Smith ją osiągnął, znajdował się na wysokości 12 tys, metrów.

  źródło: NKJP: Danuta Pawlicka: Niemożliwe, że żyją, Gazeta Poznańska, 2005-09-25

  Znajome przyspieszenie wcisnęło go w fotel, gdy mocarne Pratty pchnęły maszynę ku barierze dźwięku. Z zadowoleniem śledził jak wąska strzałka machomierza mija jedynkę, potem przeskakuje na 1.2... 1.3... 1.4 aż ustalił jego wskazania na 1.5 Macha.

  źródło: NKJP: Jerzy Gotowała: Najkrócej żyją motyle: lotnictwo rozpoznawcze wciąż niezbędne, 1996

  To właśnie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ludzie lądowali na Księżycu, wysyłali sondy na Marsa, budowali promy kosmiczne oraz konstruowali samolot pasażerski, który miał przekroczyć barierę dźwięku.

  źródło: NKJP: Jan Suchocki: W 3,5 godziny dookoła świata, Polityka, 2001-09-08

  Tak jak kilkadziesiąt lat temu wydawało się niemożliwe osiągnięcie bariery dźwięku przez samoloty, czy nawet spacer człowieka po księżycu, tak kilka, kilkanaście lat temu teleportacja była jedynie tworem wyobraźni autorów książek i filmów science-fiction.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: bariera, dźwięku
  Zwykle lp
 • Termin stworzony został przez dziennikarza w latach 40. XX wieku, któremu brytyjski inżynier lotniczy W. F. Hilton pokazał wykres ukazujący szczyt współczynnika oporu Cx, jaki napotyka samolot, kiedy zbliża się do prędkości dźwięku.

Data ostatniej modyfikacji: 15.04.2015