bezpieczeństwo zbiorowe
-
polit. sposób utrwalenia pokoju międzynarodowego przez zobowiązanie podjęte przez kilka państw, stanowiące o ścisłej współpracy na rzecz pokoju, a także o udzieleniu pomocy krajowi, którego bezpieczeństwo będzie zagrożone
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
stosunki międzynarodowe -
- idea, system bezpieczeństwa zbiorowego
-
System bezpieczeństwa zbiorowego zobowiązuje jego uczestników do przeciwstawienia się atakowi na któregokolwiek z członków systemu. Zakłada połączenie sił w celu osiągnięcia przewagi zbrojnej, co z kolei zniechęca potencjalnego agresora. W związku z tym wszystkie państwa muszą być wrażliwe na sankcje, a siła jednego nie może być większa od siły pozostałych.
źródło: NKJP: Jacek Czaputowicz: Teorie stosunków międzynarodowych, 2007
Co więcej, żadne mocarstwo na świecie - w przeciwnym wypadku nie byłaby potrzebna siła zbrojna - nie jest w stanie zagwarantować doskonałego bezpieczeństwa zbiorowego i wolności wszystkich narodów. Wiemy, że i potęga Stanów Zjednoczonych, naszego najważniejszego sojusznika, ma swoje granice.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 28.11.2003
Do członków Wspólnoty Niepodległych Państw zwrócił się z żądaniem, by wywiązali się z podpisanego w maju w Taszkiencie układu o bezpieczeństwie zbiorowym. Porozumienie to przewiduje, że w wypadku napaści zbrojnej na któregoś z członków WNP, pozostałe państwa powinny przyjść mu z pomocą wojskową.
źródło: NKJP: Wojciech Jagielski: Dyskretny szantaż Ormian, 1992-08-11
- Ten stan rzeczy oznacza dla nas wytracenie pierwotnej dynamiki działania i może prowadzić do nieodwracalnej utraty zaufania społecznego, tym bardziej że skuteczne wdrożenie dalszych reform społecznych, w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa zbiorowego, edukacji, ochrony zdrowia, zależy od powodzenia reformy administracyjnej.
źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: bezpieczeństwo , zbiorowe
Zwykle lp