-
2.
symbol wiosny, bogactwa lub szczęścia, który używany jest podczas obrzędów ludowych w formie przystrojonej gałęzi albo drzewka bądź wieńca z gałązek czy kłosów -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
zwyczaje i obyczaje -
synonimy: maik
nowe latko
-
- zielony gaik; kolorowe, różnobarwne; świąteczne, wielkanocne gaiki
- marzanna i gaik; palmy i gaiki
- pochód z gaikiem
- nieść gaik
- chodzenie z gaikiem
-
[...] dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, czyli przystrojoną zieloną gałęzią. Wchodziły do chat, śpiewały, kłaniały się i prosiły o datki. [...]. Razem z zielonym gaikiem do chaty wchodziła wiosna, a z nią radość, dobroć, uprzejmość [...].
źródło: NKJP: Marcin Sitko: Baby i jaja, Dziennik Zachodni, 2003-04-16
Rozśpiewane dzieci z klas młodszych, niosąc różnobarwne gaiki i marzanny, dotarły do Urzędu Gminy, gdzie zostały przyjęte przez wójta [...].
źródło: NKJP: bs: Wiosenni projektanci, Nowiny Raciborskie, nr 14, 2007-04-03
Mimo jednak pięknych tańców z barwnym gaikiem, wiosna ociąga się by spełnić marzenia przedszkolaków i zagościć na dłużej.
źródło: NKJP: has: Choć pięknie witana, nie przychodzi, Co Tydzień Jaworzno, 2004-03-25
Na szczycie dachu cieśle umieścili gaik — drzewko jodłowe, całe ubrane wstążkami na znak, że już kończą swą robotę, a murarze wesoło rozbierali rusztowania.
źródło: NKJP: Wojciech Trzcionka: Góreckie skrzaty domowe, Dziennik Zachodni, 2001-01-09
Na późniejszym, z 1910 roku, artysta przedstawił moment po nałożeniu czepka i reprezentowaniu kobiety przez drużbę. Drużba trzyma gaik, czyli wieniec ze zboża w kształcie kuli. Gaik jest bogato przystrojony w kolorowe wstążki i owoce, ponieważ miał symbolizować przyszłe bogactwo i przede wszystkim płodność.
źródło: NKJP: (PK): Przydał kolorytu, Dziennik Polski, 2008-10-09
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. gaik
gaiki
D. gaiku
gaików
C. gaikowi
gaikom
B. gaik
gaiki
N. gaikiem
gaikami
Ms. gaiku
gaikach
W. gaiku
gaiki
-
Zob. gaj