-
tak, jak coś nowego i nieużywanego
-
- jak z igły II
- z igły II
-
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Ubranie
cechy ubrań -
- wyglądać jak spod igły
ubrany, wystrojony jak z igły
- wyglądać jak spod igły
-
Licho ubrany chłopiec, tupiąc nóżkami i szczękając z zimna zębami, zachwalał swój towar. Coś do siebie głośno szwargocząc, zatrzymuje się przed chłopcem dwóch młodych, rosłych, ubranych jak spod igły esesmanów.
źródło: NKJP: Kazimierz Osmecki Iranek: Powołanie i przeznaczenie: wspomnienia oficera Komendy Głównej AK, 2004
Egipt postawił liczne państwowe zakłady włókiennicze, hutnicze, zbrojeniowe oraz stocznie. W zakładach, zbudowanych jak spod igły przez Anglików, produkowano nawet maszyny parowe.
źródło: NKJP: Andrzej Chwalba: Historia Powszechna. Wiek XIX, 2008
Inwestycja wygląda jak spod igły, tylko nie działa i nie widać tu żadnych ludzi. Klucz do budynku centrum trzymany jest w magistracie.
źródło: NKJP: Krzysztof Miśdzioł, Roman Kościelniak: Skutki rządowego bałaganu, Dziennik Bałtycki, 2006-08-10
Miasteczko, a w zasadzie jego stara część, jest kapitalnie położone na stromych stokach wzgórz, i prawdę piszą w przewodnikach, że można się w nim poczuć jak w średniowieczu. Niektóre domy straszą zaniedbaniem, a inne są odstawione jak spod igły...
źródło: NKJP: Internet
Koszule dziadka Franciszka były śnieżnobiałe, a ciemne ubrania zawsze wyglądały jak z igły, kazał je czyścić czarną kawą, nie mogło być na nich nawet jednego włoska [...].
źródło: NKJP: Krystyna Kofta: Złodziejka pamięci, 1998
Przyjemnie było na nim oko położyć, taki był dorodny, kwitnący zdrowiem, z piękną, rumianą cerą. Policzki mu lekuchno opadły, a przy poruszeniu kołysały jak dwa kotlety, oczy zaś ginęły w nich bez śladu. Do tego ubrany był z igły i miał dryg wielkoświatowy.
źródło: NKJP: Janusz Głowacki: Nie mogę narzekać, t. 2, 2003
Kiedy doktor umyty, ubrany, czyściutki jak z igły wychodzi na ranny obchód chorych po lukach, ja sprzątam ambulatorium, a Marysia krząta się przy swoich pacjentach na izbie.
źródło: NKJP: Beata Obertyńska: W domu niewoli, 2005
-
typ frazy: fraza przysłówkowa
ndm