coś doszło do głosu
-
coś nabrało znaczenia i zaczęło oddziaływać
-
ATEMATYCZNY
-
- instynkt doszedł do głosu; mentalność; tendencja; niechęć doszła do głosu; interesy, marzenia, poglądy, potrzeby, pragnienia, przekonania, upodobania; cechy doszły do głosu
-
W tym roku Szwedzi - tak zawsze lojalni wobec władzy i szanujący swoją demokrację - nie mieli ochoty głosować. Imponująca dotychczasowa frekwencja, wynosząca ponad 90 procent, to przeszłość. Teraz doszła do głosu powszechna niechęć do polityków, ich pustych obietnic.
źródło: NKJP: Manuela Gretkowska: Silikon, 2000
Wyspę tę, dawny Cejlon, zamieszkują także wyznawcy hinduizmu, islamu i chrześcijaństwa. Podziały na tym tle doszły do głosu w reakcji na katastrofę. Jeszcze przed tsunami buddyjscy fundamentaliści atakowali wspólnoty chrześcijańskie. Teraz ci fanatycy religijni obwiniają chrześcijan, że to oni ściągnęli na wyspę nieszczęście.
źródło: NKJP: Teologia katastrof, Polityka, 2005-01-29
Wiele jest pytań wciąż pozostających bez odpowiedzi, wiele sądów, które trzeba rzetelnie i uczciwie sformułować, wiele wzruszeń, które jeszcze nie raz dojdą do głosu na fali wspomnień o ogromie cierpienia ukazanego światu bez ogródek [...].
źródło: NKJP: Esensja, 2006-05
O naszych osiągnięciach w życiu decyduje 10 proc. tego, co nam się faktycznie przydarza, o reszcie stanowi, jak na te wydarzenia zareagujemy. Czy pozwolimy dojść do głosu naszym lękom, uprzedzeniom, negatywnym wyobrażeniom.
źródło: NKJP: Krystyna Lubelska: Łatwiej być silnym, Polityka, 2009-02-28
Muszę się wciąż pilnować. Ciągle wśród ludzi, ciągle na świeczniku. A przecież człowiek ma czasem ochotę zdjąć elegancki garnitur i przebrać się w damską halkę. Mam rację? - Pewnie, pewnie - mruknąłem oględnie, nie wiedząc, czy to przenośnia, czy może doszły do głosu jego perwersyjne pragnienia.
źródło: NKJP: Katarzyna Pisarzewska: Koncert łgarzy, 2009
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, npch; odmienny: dojśćodpowiednik aspektowy: coś dochodzi do głosu