coś legło u podstaw czegoś

coś legło u podłoża czegoś

  • książk.  coś stało się czynnikiem zasadniczym, na którym to, o czym mowa, się opiera i z którego się wywodzi
    • coś legło u podłoża czegoś
    • coś stanęło u podstaw czegoś
  • ATEMATYCZNY

    • coś legło u podstaw decyzji, opinii, prawa, projektu, teorii; systemu; problemu; działania, zachowania; kryzysu, sukcesu; kultury, nauki
    • jakaś idea legła u podstaw czegoś; argumenty, czynniki legły u podstaw czegoś
  • Oczywiście egoizm stanu szlacheckiego legł u podstaw upadku Rzeczypospolitej i zmiażdżenia polsko-litewskiej demokracji przez ościenne despocje [...]

    źródło: NKJP: Jerzy Surdykowski: Duch Rzeczypospolitej, 2001

    Bibler jest zaliczany do nurtu „kulturologicznego” we współczesnej rosyjskiej humanistyce. Stworzył on własną szkołę „logiki dialogu” jako metodologii badania i nauczania historii nauki i humanistyki, a jego idee legły u podstaw eksperymentów pedagogicznych w wielu krajach.

    źródło: NKJP: Wiktor Osiatyński: Zrozumieć świat : rozmowy z uczonymi 25 lat później, 2009

    Jestem bezwzględnie zwolennikiem gospodarki wolnorynkowej, choćby dlatego, że wywodzę się z rodziny solidnych rzemieślników, w której nade wszystko ceniło się solidną pracę. Kult takiej pracy, wyprowadzony wprost z Pisma Świętego, legł u podstaw kwitnącej gospodarki wielu krajów Europy Zachodniej XVII i XVIII wieku.

    źródło: NKJP: Dziennik Zachodni: 2001-03-27

    Sądzę, że w tych warunkach naszym obowiązkiem jest zaakceptować zmiany wynegocjowane w Sejmie i strzec się, by nieprzemyślanymi poprawkami owego delikatnego kompromisu nie zniweczyć. Za taką właśnie postawą przemawiają argumenty, jakie legły u podłoża zmian w kodeksie. Najważniejszym z nich jest walka z bezrobociem.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie z 23. posiedzenia Senatu RP w dniu 6 sierpnia 2002 r.

    [...] przecież to właśnie filozofia polityczna - mówię to z całym naciskiem - stanęła u podstaw kultury europejskiej. Pojęcie cnót publicznych towarzyszy, organizuje jej główny wątek od tej chwili, kiedy odbył się proces Sokratesa.

    źródło: NKJP: Marcin Król: Myśli nienowoczesnego Polaka, Gazeta Wyborcza, 1999-02-27

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, npch; odmienny:  lec 

    odpowiednik aspektowy: coś leży u podstaw czegoś

Data ostatniej modyfikacji: 18.09.2014