diabeł ogonem miesza

 • w danej sytuacji nagle pojawiają się jakieś kłopoty, trudności, tak jakby zaczęły oddziaływać siły nieczyste
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  słownictwo oceniające

 • - Nie udzielam żadnych wywiadów - powiedział - bo już mnie okrzyczano szabrownikiem. Diabeł ogonem miesza i nie wiadomo, jak jeszcze wysoko ta sprawa zajdzie.

  źródło: NKJP: Paweł Kwaśniewski: Ruscy wyjechali, wstyd w pielgrzymce został, Gazeta Wyborcza, 1993-10-01

  – Nie potrafię wyjaśnić, jak mogło do tego dojść. Bardzo dbamy o technologię – martwi się właściciel piekarni [...]. – Może taką niespodziankę otrzymaliśmy w gotowej mieszance amarantusa? A może w piekarni była awaria instalacji i to zdarzyło się podczas naprawy? Diabeł ogonem miesza.

  źródło: NKJP: Barbara Chabior: Elektryzujący chleb, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2006-01-28

  Mówi się, że nad Kotłowem ciąży klątwa, że tam na wzgórzu diabeł miesza ogonem. Coś w tym jest, poświadczać to mógłby rozłam w Kościele katolickim, jaki nastąpił tam na przełomie lat 60. i 70. minionego stulecia. Teraz zaś jesteśmy świadkami gorszących zdarzeń, których „bohaterami” stali się ksiądz S. i jeden z biskupów.

  źródło: NKJP: Krzysztof Juszczak: W Kotłowie diabeł miesza ogonem, czyli o pedofilu w sutannie, Czas Ostrzeszowski, 2005

  [...] komercja zasłania cel świąt zarówno Wielkiej Nocy, jaki Bożego Narodzenia. A w tym zapewne diabeł mieszał ogonem [...].

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza zdaniowa

  ndk, odmienny: miesza

  odpowiednik aspektowy: diabeł ogonem namieszał

Data ostatniej modyfikacji: 05.06.2014