antropolog kultury
-
specjalista w zakresie antropologii kulturowej - dziedziny nauk społecznych zajmującej się badaniem różnorodności i historycznej zmienności kultur
-
Jeżeli jednostki antropolog kultury używamy w odniesieniu do kobiety, we wszystkich kontekstach może występować forma równokształtna z M. lp, a wyraz może przyłączać formy żeńskie czasownika i przymiotnika, np. antropolog kultury przyszła. , spotkanie z nową antropolog kultury, Anną Kowalską . Może też zostać zachowana odmiana i składnia charakterystyczna dla rzeczowników rodzaju m1, np.: spotkanie z nowym antropologiem kultury, Anną Kowalską .
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
działalność naukowa -
Marta obiecywała sobie, że kiedy już zostanie antropologiem kultury, takim jak Margaret Mead, zamiast jechać na jakieś wyspy na Pacyfiku i opisywać zwyczaje panujące wśród polinezyjskich plemion, opisze plemiona miejscowe - ich zwyczaje, języki i mity.
źródło: NKJP: Kinga Dunin: Tabu, 1998
Już choćby jako antropolog kultury nie lekceważę oddziaływania i kulturowej mocy sprawczej języka.
źródło: NKJP: Ludwik Stomma: Paszport bez wizy, Polityka, 2003-02-08
Każdy antropolog kultury wie, że nie ma w tej śpiewce niczego nowego. Przeciwnie, jest stara jak świat, a w każdym razie jak ludzkość.
źródło: NKJP: Ludwik Stomma: Ludzie–nieludzie, Polityka, 2004-02-14
Antropolodzy kultury zgadzają się co do jednego: disco polo jest jakimś odbiciem tego, czym kiedyś była muzyka ludowa, w sensie nie tylko inspiracji, ale także wykonawstwa.
źródło: NKJP: Marcin Darda: A ja tam kocham disco polo, Dziennik Łódzki, 2006-11-17
Co ciekawe, podobną strukturę przemiany, jak zauważają antropologowie kultury, odnaleźć możemy już w religiach pierwotnych. Tam inicjacja, choćby szamańska, polegała na przeżyciu doświadczenia umierania (autentycznego), by narodzić się na nowo w nowej postaci.
źródło: NKJP: Tadeusz Bartoś: Wolność, równość, katolicyzm, 2007
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m1, odmienny: antropolog