-
1.
coś skłania do zastanawiania się nad czymś -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
nazwy działań intelektualnych człowieka -
- fakt, sprawa; fabuła, film, przedstawienie, spektakl; opowieść, rozmowa; pytanie daje do myślenia
- coś daje do myślenia dużo, sporo, trochę, wiele
-
Niezależnie od wątpliwości i kontrowersji warto wybrać się do wrocławskiego Teatru Muzycznego „Capitol” na niebanalną wersję „Operetki”. Mimo wszystko daje ona do myślenia, a tego nigdy zbyt wiele.
źródło: NKJP: Esensja, 2009-04-08
Wyniki bystrzyckich prawyborów mogą dawać wiele do myślenia ugrupowaniom politycznym ubiegającym się o mandaty parlamentarne. Kto wie, czy społeczeństwo nie radykalizuje się w następstwie sytuacji, w której się znalazło. Panuje duże bezrobocie, społeczeństwu żyje się coraz trudniej, kieruje więc ono swoje oczekiwania ku tym, którzy zapowiadają zmianę tych warunków.
źródło: NKJP: Euroregio Glacensis, 2001
Książka Agaty Pietroń-Pyszczek podsuwa czytelnikowi wskazówki, jak właściwie i umiejętnie współpracować z innymi. Nie narzuca gotowych rozwiązań, nie zanudza trudnymi do zrozumienia sformułowaniami – po prostu daje odbiorcy do myślenia, pozwala na głębsze zastanowienie się nad rozumieniem zasad motywacji.
źródło: NKJP: Poznaj tajniki umiejętnej motywacji, Manko, 2009-01-11
Bóg nikogo nie opuszcza. I do każdego dobija się. Stwarza sytuacje, które dają do myślenia błądzącemu człowiekowi, budzą w nim wyrzuty sumienia, tęsknotę za uczciwym życiem.
źródło: NKJP: Mieczysław Maliński: Nieznany Bóg, 2009
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: dawaćodpowiednik aspektowy: coś dało do myślenia
-
+ coś daje do myślenia + (KOMU)