szubienica

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. narzędzie śmierci

  • 1.

    konstrukcja złożona z dwóch pionowych słupów i poprzecznej belki z przewieszonym sznurem, na którym wiesza się skazańców
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Prawo i łamanie prawa

    więzienie i kara


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Bieg życia

    śmierć

    • murowana szubienica
    • szubienica i gilotyna; szubienica i krematorium; szafot i szubienica
    • śmierć na szubienicy
    • szubienica stoi gdzieś
    • budować, postawić, stawiać szubienicę
    • umrzeć/umierać; zawisnąć; powiesić kogoś na szubienicy
  • Od późnego średniowiecza wiele murowanych szubienic miało kształt cylindrycznej, czworokątnej lub trójkątnej wieży wysokości od 2 do 4 m i średnicy kilku metrów. Na jej szczycie wznosiły się słupy. Na opierających się o nie belkach wieszano skazańców.

    źródło: NKJP: Agnieszka Krzemińska: Wychowanie przez wieszanie, Polityka nr 2681, 2008-11-22

    W tysiąc dziewięćset piątym polski rewolucjonista Stefan Okrzeja dokonał [...] nieudanego zamachu. Karol został lekko ranny, zamachowiec zaś zawisł na szubienicy w Cytadeli.

    źródło: NKJP: Danuta Koral: Wydziedziczeni, 1997

    Rogoźnica. Podczas ostatniej wojny miejsce męczeństwa więźniów wielu narodowości (obóz koncentracyjny Gross-Rosen na pd. zach. od wsi). Zachowały się fundamenty poszczególnych bloków, resztki ogrodzenia, krematorium, szubienica.

    źródło: NKJP: Krystyna Malik, Raciborska Maria (red.): Przewodnik po Polsce, 1996

    Od połowy XVIII wieku aż do 1762 roku skazańców tracono na kępie wiślanej zwanej Polkowska, Zamkowa lub Syrena. Stał tu szafot i szubienica.

    źródło: NKJP: Stanisław Milewski: Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy, 2009

    Każda racja dojrzewa długo, a ludzie w tym czasie cierpią albo błądzą, w ciemnościach. Ale nagle przychodzi człowiek, który głosi tę rację, nim ona jeszcze dojrzała, nim stała się prawdą powszechną, i wtedy przeciw takiemu heretykowi powstają siły panujące i rzucają go na płonący stos albo strącają do lochu, albo wieszają na szubienicy, ponieważ zagraża ich interesom, zakłóca ich spokój.

    źródło: NKJP: Ryszard Kapuściński: Szachinszach, 2005

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. szubienica
    szubienice
    D. szubienicy
    szubienic
    C. szubienicy
    szubienicom
    B. szubienicę
    szubienice
    N. szubienicą
    szubienicami
    Ms. szubienicy
    szubienicach
    W. szubienico
    szubienice
  • psł. *šibenica

    Rzeczownik z przyrostkiem -ica od pierwotnego imiesłowu *šibenъ (*šubenъ?), stanowiącego derywat od czasownika z rdzeniem *šib- (pokrewnego *chyb-) 'smagać; bić; kołysać się, chwiać się', z nie do końca wyraźną semantyczną motywacją. Przypuszcza się, że początkowo wyraz mógł oznaczać 'miejsce wykonywania kary chłosty' > 'miejsce kaźni' (Bor). Ze względu na specyfikę wykonywania powieszeń, cechy materiału, z którego wykonany był prototyp urządzenia (sprężystość i elastyczność) oraz możliwość zestawienia wyrazu z psł. rzeczownikiem *šiba 'sprężysta, łatwo odginająca się gałąź', istnieją przesłanki do rekonstrukcji znaczenia 'urządzenie, którego giętkie ramię (z gałęzi), wracało po uwolnieniu do wyjściowej pozycji, unosząc zawieszony ładunek'. O szczegółach i próbie objaśnienia nieregularnego w stosunku do innosłowiańskich kontynuantów wokalizmu -u- w wyrazie polskim ("paradygmat alternacyjny o postaci *šibti *šubetь") - zob. Babik 62-3.