ktoś poszedł do lasu
-
pot. ktoś wstąpił do partyzantki
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Wojsko i wojna
czynności, przedmioty, miejsca związane z wojskiem i wojną -
Walczył we wrześniu 1939 roku. Kiedy wraz ze współtowarzyszami broni próbował znad rumuńskiej granicy wrócić w rodzinne strony, został zatrzymany przez Niemców w Jaśle. Uciekł z transportu kolejowego na stacji w Grybowie. [...] Wkrótce poszedł do lasu. W rejonie Łącka walczył w organizacji Chłostra i później w BCh w grupie „Zyndram”.
źródło: NKJP: Piotr Gryźlak: Zawsze żył Polską..., Dziennik Polski, 2005-10-10
Było naturalne, że 15-letni podówczas chłopiec pójdzie do lasu. - Ja i mój kolega z zaścianka, Czesław Kuniej byliśmy łącznikami oddziału majora Zygmunta Szendzielarza, „Łupaszki” - wspomina S. Bogdanowicz.
źródło: NKJP: Krystyna Muszyńska: Serce Polski na Kresach, Dziennik Bałtycki, 2000-09-16
Ks. Gurgacz SJ był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, obozującej w lasach Beskidu Sądeckiego. – Poszedł do lasu świadomie, żeby zapewnić opiekę duchową tym młodym chłopcom.
źródło: NKJP: (HSZ): Modlitwa za księdza Gurgacza, Gazeta Krakowska, 2005-09-05
Poszedł do lasu... - Bierność to nie było to, co mi odpowiadało, dlatego zdecydowałem się walczyć o wolną Polskę - mówi nestor poznańskiego sportu.
źródło: NKJP: Maciej Łosiak: Bohater wojenny i piłkarska legenda, Gazeta Poznańska, 2002-08-30
Trochę to przypomina stan świadomości społecznej z lat 1944-1947. Jak wskazuje wynik referendum, ok. 2/3 było „przeciw”, ale nie na tyle, aby pójść do lasu. Nawet większość akowców starała się jakoś zakotwiczyć w Polsce Ludowej, zdając sobie sprawę, że nas sprzedano i nic na to nie można poradzić.
źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, npch; odmienny: pójśćodpowiednik aspektowy: ktoś idzie do lasu