agentura wpływu

 • zorganizowana grupa agentów, których zadaniem jest wywieranie wpływu na instytucje polityczne i państwowe oraz na opinię publiczną w kraju, na terenie którego działają
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Funkcjonowanie państwa

  stosunki międzynarodowe


  CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Prawo i łamanie prawa

  policja i inne służby mundurowe

 • hiperonimy:  agentura
  • niemiecka, moskiewska, rosyjska, sowiecka; polityczna agentura wpływu
 • W filmie nie pada ani jedno słowo o zagrożeniu, jakie niosła Stanom infiltracja sowieckiej agentury (także agentury wpływu w środowiskach intelektualistów). Wręcz przeciwnie, mimo doświadczeń historycznych wszyscy to zagrożenie lekceważą, myląc wyznawanie lewicowych przekonań z dość powszechną w owych czasach działalnością, bądź to bezpośrednio na rzecz sowieckiego wywiadu, bądź dla kierowanej z Moskwy Amerykańskiej Partii Komunistycznej.

  źródło: NKJP: Włodzimierz Jurasz: Widmo senatora, Gazeta Krakowska, 2006-02-08

  Interesującym wskaźnikiem socjotechnicznych zabiegów Rosji w Polsce są publiczne wystąpienia rosyjskiej agentury wpływu. Odnosi się to do wypowiedzi w sprawach Rosji, a także w tych dotyczących relacji Polski z Rosją.

  źródło: NKJP: Opinie, Polityka, 2005-06-11

  Jeszcze ważniejsza i znacznie bardziej skomplikowana jest agentura wpływu. Tacy agenci siedzą sobie tu i tam, jakby nigdy nic, ale jak przychodzi co do czego, to zawsze opowiedzą się za rozwiązaniem czy przeforsują decyzję pożądaną przez macierzystą centralę.

  źródło: NKJP: Internet

  Konflikt światowy już trwa. Toczy się wojna informacyjna prowadzona przy pomocy agentur wpływu. We współczesnych konfliktach agentury wpływu są cenniejsze od wojska regularnego i mogą w Polsce operować bez proszenia o zgodę.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: agentura
Data ostatniej modyfikacji: 19.10.2015