olsza szara

  • bot.  roślina mająca postać krzewu lub niewielkiego drzewa (w zależności od rodzaju gleby, na której rośnie), o gładkiej, szaropopielatej korze, kwitnąca od marca do kwietnia jeszcze przed rozwojem liści, które mają barwę ciemnozieloną, a jesienią nie przebarwiają się, tylko jaśnieją i opadają zielone, występująca w całej Europie, na Kaukazie i zachodniej Syberii; Alnus incana
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat roślin

    drzewa i krzewy

  • hiperonimy:  drzewo
    • okazy; sadzonki olszy szarej
    • posadzić olszę szarą
  • W przyrodzie wreszcie widać i słychać oznaki wiosny, a dokładniej przedwiośnia. [...] W miejscach nasłonecznionych kwitnie żółty podbiał. Kotkami obsypały się wierzby, leszczyny i olsza szara.

    źródło: NKJP: (MR): Kwitną przebiśniegi, Express Ilustrowany, 2003-03-25

    Nie wiem, jak się to stało, że przez tyle lat nie zwróciłem uwagi na najpospolitsze chyba drzewo nad naszymi rzekami czyli olszę szarą. Niskie drzewko najłatwiej teraz rozpoznać po licznych, centymetrowych nibyszyszkach z nasionami, którymi ozdobione są gałązki [...].

    źródło: NKJP: Grzegorz Tabasz: Olsza zwana olchą, Dziennik Polski, 2008-01-28

    Gęste zarośla złożone z wierzb i olszy szarej, ciągnące się wzdłuż Sanu i licznych potoków, stwarzają dogodne warunki życiowe dla chronionych ssaków owadożernych [...].

    źródło: NKJP: Artur Andrzejewski: Dolina górnego Sanu, Zielone Brygady. Pismo Ekologów, 1991-04-01

    Półwieczne jesiony, jawory, jodły, modrzewie, świerki i olsze szare poszły pod topór na zboczu przed pensjonatem „Panorama” w Zakopanem. Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem prowadzi śledztwo mające ustalić sprawcę nielegalnej wycinki.

    źródło: NKJP: Nielegalne wylesienie na Antałówce, Dziennik Polski, 2003-02-28

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: olsza, szara
Data ostatniej modyfikacji: 08.10.2014