-
6.
książk. elegancki ubiór kobiecy, przeznaczony na szczególne okazje -
[toaleta]
-
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Ubranie
rodzaje i części ubrań -
hiperonimy: kreacja
-
- balowa; strojna; wieczorowa; wytworna; cudowna, zjawiskowa; paryska toaleta
- toalety pań
- włożyć toaletę
-
Pani Jadzia jakby z góry przeczuła, jak skończy się dzień, przywiozła ze sobą również balową toaletę. Jej suknia miała głęboko wycięte plecy, a przód ozdabiały pióra.
źródło: NKJP: Teresa Bojarska: Świtanie, przemijanie, 1996
Widywało się wspaniałe, paryskie toalety pań z dyplomacji, eleganckie, czarne garnitury ministrów sudańskich, generalskie mundury, wytworne kolorowe galabije bogatych kupców.
źródło: NKJP: Marian Brandys: Śladami Stasia i Nel, 1974
Dziewczęta miały strojne toalety – jedne typowo balowe, inne trochę skromniejsze.
źródło: NKJP: Ewa Borodycz: Na wieczorowo, Gazeta Wrocławska, 2003-06-13
Niestety, z braku wiatru żeglowaliśmy o 3 godziny dłużej, niż było w planie, i na zabawę u ułanów zrobiło się za późno. Zwłaszcza że toalety wieczorowe, wyciągnięte z plecaków, nie najlepiej się prezentowały. Nocować w klubie oficerskim nie było wolno paniom, więc zdecydowałyśmy z Haluszką dojechać do hotelu do Suwałk.
źródło: NKJP: Aniela Kowalska: Niczego nie żałuję, 2009
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. toaleta
toalety
D. toalety
toalet
C. toalecie
toaletom
B. toaletę
toalety
N. toaletą
toaletami
Ms. toalecie
toaletach
W. toaleto
toalety
-
fr. toilette
Ciekawie przedstawia się rozwój semantyczny leksemu: "Pod koniec XVI w. (...) 'tkanina rozkładana na stole, na której rozstawia się przybory toaletowe', skąd przez metonimię 'przybory toaletowe', a także 'strojenie się przed pojawieniem się w towarzystwie' (II poł. XVII w.) oraz 'ozdobne stroje kobiece' i po prostu 'ubiór' (II poł. XVIII w.). Pod koniec XVII w. również na określenie mebla zawierającego wszystko, co niezbędne do wystrojenia się (coffre de toilette), a potem (XVIII-XIX w.) także umycia się (cabinet de toilette). W I poł. XIX w. w znacz, 'mycie się' oraz 'czyszczenie, ozdabianie czegoś'." (Bochnakowa)