-
4.
pot. zmiana czegoś, czego dana osoba używała do tej pory na coś, co należy do tej samej kategorii, ale jest nowsze, lepsze lub inne -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Praca
rodzaje pracy -
Niespodzianką dla kibiców może być jednak fakt, że mistrz Polski Pucharu Peugeota 206 ponownie zasiądzie za kierownicą... peugeota 206. - Nasza przesiadka z opla corsy do pucharówki wynika z faktu, że nie zdążyliśmy przygotować opla do startu na szutrach - wyjaśnia zmianę mieszkaniec Oświęcimia [...].
źródło: NKJP: Marek Wicher: Czy tym razem się uda?, Gazeta Krakowska, 2003-06-21
Po przesiadce z Zenita na cokolwiek - widać różnicę in plus [...]. Ja akurat przeszedłem inną drogę - cyfrówka była pierwszym moim własnym aparatem... A teraz leży w zapomnieniu [...].
źródło: NKJP: Internet
Na trzeciej pozycji uplasował się krakowianin Jan Chudzikiewicz, który po przesiadce z fiata równie dobrze radzi sobie za kierownicą „koreańczyka”.
źródło: NKJP: Rajd na szóstkę, Dziennik Polski, 2000-08-19
Aby to lepiej zobrazować, proponuję następujący przykład: jak wiadomo aplikacje biurowe wymagają częstego korzystania z menu, kontrolek i dialogów. Przesiadka z Windows 2000 lub Millenium nie musi powodować zmiany przyzwyczajeń, tutaj: klasyczny wygląd okienek.
źródło: NKJP: Marek Bartosiewicz: Wygląd czy wydajność?, Enter, nr 2, 2002
Tymczasem w przyszłym roku, w związku z wchodzeniem Polski do Unii Europejskiej, zaczyna obowiązywać dyrektywa unijna w zakresie dopuszczalnych norm dotyczących składników, które mogą być odprowadzane do otwartych wód. - Można to porównać do przesiadki z malucha do mercedesa.
źródło: NKJP: Agnieszka Filipowicz: Wodociągowe napięcia, Gazeta Krakowska, 2003-11-13
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. przesiadka
przesiadki
D. przesiadki
przesiadek
C. przesiadce
przesiadkom
B. przesiadkę
przesiadki
N. przesiadką
przesiadkami
Ms. przesiadce
przesiadkach
W. przesiadko
przesiadki
-
+ przesiadka + z CZEGO + do CZEGO | na CO -
Zob. siadać