błąd rzeczowy

  • pomyłka w wypowiedzi mówionej lub pisanej, dotycząca treści
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    wytwory działań intelektualnych człowieka

    • poważny, rażący błąd rzeczowy
    • masa, szereg błędów rzeczowych
    • popełnić, wytknąć komuś błąd rzeczowy
      roi się od błędów rzeczowych
  • Czytelnik sportowych gazet jest obłąkanym pedantem i natychmiast wytknie ci każdą niedokładność, każdy błąd rzeczowy, każdą pomyłkę, choćby na czwartym miejscu po przecinku.

    źródło: NKJP: Tomasz Domaniewski: Niedaleko od prawdy, 1978

    Odnosi się to zwłaszcza do książek tłumaczonych z języków obcych, a dotyczących dziejów Polski, w których z wydania na wydanie bywają powtarzane te same pomyłki. Przekonał się o tym przed laty Stefan Kieniewicz, który wytknąwszy w recenzji napisanej przez Anglika historii Polski liczne błędy rzeczowe, odnalazł je potem w większości w jej polskim przekładzie.

    źródło: NKJP: Janusz Tazbir: Długi romans z muzą Klio, 2007

    Jak donosi BBC, do szukania błędów „Nature” zaangażował ekspertów. Wykryto osiem poważnych nieścisłości, po cztery w każdej encyklopedii.
    Znaleziono także wiele niedociągnięć, m.in. błędów rzeczowych - 162 w Wikipedii i 123 w Encyklopedii Britannica.

    źródło: NKJP: Internet

    O tym, że tłumaczenie roi się od błędów rzeczowych, a terminy biologiczne są używane z ignorancką dowolnością, wydawnictwo - specjalizujące się dotychczas w architekturze i sztukach plastycznych - mogło nie wiedzieć. Ale w takiej sytuacji powołuje się specjalistyczną redakcję naukową.

    źródło: NKJP: Maciej Kuczyński / Wojciech Czechowski / Instytut Zoologii: Zwierzaki Durrella, Gazeta Wyborcza, 1992-04-03

    Na maturze błędy rzeczowe się nie liczą, więc można przygotowując się do egzaminu dojrzałości przejrzeć bryki lub puścić film na wideo. Opór młodych ludzi przeciw lekturom (Uwaga! Nie dotyczy to jednej trzeciej nastolatków i abiturientów) jest tak duży, że słyszałem już o buntach klas, które oświadczyły, że wskazanej książki nie przeczytają.

    źródło: NKJP: Dobrze o lekturach, Dziennik Polski, 2008-05-07

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: błąd, rzeczowy
Data ostatniej modyfikacji: 14.07.2017