nie trzeba daleko szukać

nie trzeba sięgać daleko

  • używane w sytuacji, gdy chce się powiedzieć, że aby coś udowodnić lub wyjaśnić, wystarczy odwołać się do czegoś, co jest oczywiste, łatwo dostępne i przychodzi na myśl jako pierwsze
    • nie trzeba sięgać daleko
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    jakość i intensywność

    • nie trzeba daleko szukać dowodów; powodów; przykładów
    • nie trzeba daleko szukać w historii, w przeszłości
  • [...] dowodów na to, że mówi prawdę, nie trzeba daleko szukać. Niespełna miesiąc temu amerykańskie pismo naukowe „Neuroimage” opublikowało badania, z których wynika, że kobiety i mężczyźni znacznie się od siebie różnią.

    źródło: NKJP: Tomasz P. Terlikowski, Małgorzata T. Załoga: Dlaczego Żydzi są mądrzy?, Ozon, 2005

    – Może starzy mają inne nazwisko – domyślał się później Kuba. (No tak, to się zdarza, nie trzeba daleko szukać – ja się przecież inaczej nazywam niż mama.)

    źródło: NKJP: Witold Horwath: Seans, 1997

    Podejrzani zniknęli. Pewnie poczuli się niewinni. Skąd znamy tę historię? Ano, nie trzeba daleko szukać, bo polski system prawny pozwala powtarzać ją w nieskończoność.

    źródło: NKJP: Jerzy Witaszczyk: Typowa historia, Dziennik Łódzki, 2004-05-28

    [...] zdesperowana załoga Nysa Motor Spółka z o.o. rozpoczęła strajk okupacyjny zakładów. Powodów takiego działania nie trzeba było daleko szukać. Brak należytych wynagrodzeń za styczeń (pracownicy otrzymali po 300 zł, a w lutym po 140 zł).

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 08.05.2002

    Terror rzeczywiście bywał skuteczny: wpływał na decyzje rządów, zmuszał do negocjacji z wrogiem [...], pozwalał na zabranie głosu przez uciskaną mniejszość [...]. Nie trzeba sięgać daleko. Budionnowsk był tego najlepszym przykładem.

    źródło: NKJP: Leopold Unger: Jak wiek XX był wiekiem totalizmu, tak XXI będzie może wiekiem terroryzmu, Gazeta Wyborcza, 1995-09-05

    Jan Długosz był nauczycielem i wychowawcą młodzieży [...]. - Gościł on i mieszkał na dobczyckim zamku. Patrona mieliśmy niejako pod nosem, nie trzeba było daleko sięgać.

    źródło: NKJP: (ADOM): Patron Jan Długosz, Dziennik Polski, 2006-06-10

  • typ frazy: fraza zdaniowa

    odmienny:  trzeba 
Data ostatniej modyfikacji: 21.07.2017