żurawina błotna
-
bot. roślina mające drobne, stale zielone liście, niewielkie różowe kwiaty i jadalne, czerwone owoce (jagody) o kwaśnym smaku, występująca w północnej i środkowej Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej, w Polsce rosnąca na torfowiskach oraz w borach bagiennych; Oxycoccus palustris
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat roślin
rośliny leśne i łąkowe
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat roślin
owoce i warzywa
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Jedzenie i jego przygotowanie
rodzaje pokarmu/potraw i ich cechy -
hiperonimy: roślina
-
- żurawina błotna rośnie gdzieś
-
Amerykańska żurawina wielkoowocowa (vaccinum macrocarpon) jest wieloletnią krzewinką niskopienną z rodzin wrzosowatych. Rośnie na kwaśnych glebach. W Polsce spotykana jest żurawina błotna. Oba te gatunki mają drobne czerwone owoce o charakterystycznym cierpkim smaku.
źródło: NKJP: Jolanta Gromadzka-Anzelewicz: Żurawina na jaskrę i nerkowe kamienie, Dziennik Bałtycki, 2008-01-02
Na torfowisku zachował się stosunkowo bogaty zespół roślinności torfowiskowej z rzadkimi i chronionymi gatunkami. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dwie rośliny: żurawina błotna i rosiczka okrągłolistna.
źródło: NKJP: Michał Woźniak: Torfowiska Sudetów, Wszechświat, 2006-04-01
Dolina wcina się w płaski brzeg Kotliny Biskupiego Brodu, tworząc rozlewiska, zabagnienia i zastoiska wodne. Rozwinęły się tu rzadkie i zagrożone zbiorowiska, i zespoły roślinne. Do najciekawszych należy zbiorowisko z rosiczką okrągłolistną, z towarzyszącą jej żurawiną błotną, tłustoszem pospolitym i pływaczem drobnym.
źródło: NKJP: Jaroslaw Kapsa: Górnośląskie rezerwaty, Gazeta Częstochowska, 2001-05-24
Na torfowiskach występują rosiczki, borówki bagienne, modrzewnice zwyczajne, bagna zwyczajne, turzyce bagienne i żurawiny błotne.
źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: żurawina , błotna