żelazna dama
-
kobieta zajmująca ważne stanowisko, mająca władzę i ciesząca się poważaniem, odznaczająca się w swej działalności zdecydowaniem i stanowczością
-
Zapisywane także dużymi literami: Żelazna Dama .
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Usposobienie człowieka
określenia człowieka ze względu na jego usposobienie -
- żelazna dama amerykańskiej, polskiej... polityki; finansów, telekomunikacji, telewizji
-
Julia Tymoszenko dowiodła, że w pełni zasłużyła na tytuł żelaznej damy, jakim obdarzyły ją ukraińskie elity: w umowie koalicyjnej zagwarantowała sobie fotel premiera w pomarańczowym rządzie.
źródło: NKJP: Julia po raz drugi, Polityka, 2006-07-01
Żelazna dama telewizji Nina Terentiew od trzech lat jest dyrektorem Drugiego Programu TV S.A. [...] Nie jest skandalistką, ale za to bywa nazywana „żelazną damą polskiej telewizji”, ponieważ ofiarowaną jej władzę wykorzystuje maksymalnie [...].
źródło: NKJP: Bohdan Gadomski: Żelazna dama telewizji, Express Ilustrowany, 2002-04-06
Rice, absolwentka college’u w wieku lat dziewiętnastu, specjalistka od Rosji i prorektor Uniwersytetu Stanforda, uchodzi za intelektualne dynamo i żelazną damę amerykańskiej polityki.
źródło: NKJP: Tomasz Zalewski: Drużyna Busha, Polityka, 2000-12-30
Do grona żelaznych dam dołączyła wczoraj Angela Merkel. [...] W kraju, w którym jeszcze nie tak dawno obowiązywała zasada trzech k, czyli Kinder, Kueche, Kirche (dzieci, kuchnia, kościół), ściśle wyznaczająca pola kobiecej aktywności, stanęła najpierw na czele konserwatywnej partii chadeckiej, a teraz na czele państwa.
źródło: NKJP: Katarzyna Kaczorowska: Kobieta mnie bije, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2005-11-23
Rozmowy przedstawicieli Komisji Europejskiej z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anną Streżyńską znacznie złagodziły napięcie na linii KE-UKE. Żelazna Dama telekomunikacji mówi nawet o przełomie [...].
źródło: NKJP: mm: Spór KE z UKE nieco załagodzony, Dziennik Internautów, 2007-03-30
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: żelazna , dama -
+ żelazna dama + (CZEGO) -
Jest to nawiązanie do przydomku Margaret Thatcher, brytyjskiej polityk, pełniącej funkcję premiera Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990