coś pęka w kimś/czymś

 • emocje, które ktoś odczuwa lub które są związane z daną sytuacją, nasilają się już w tak przesadny sposób, że nie można ich dłużej znosić tak, jak do tej pory i dochodzi do pewnego załamania, wybuchu, przełomu czy też przemiany
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Stany psychiczne człowieka

  emocje i uczucia

  • coś pęka w człowieku; w rodzinie, w związku; w drużynie; w sercu
 • [...] kiedy się bezpowrotnie traci najbliższych - przyjaciół, ludzi, którym się ufa, na których człowiek się orientował przez lata - to w nas też coś pęka [...].

  źródło: NKJP: Jacek Żakowski: Wielki koncert Preisnera, Gazeta Wyborcza, 1998-09-25

  - Warszawy już nie ma - odpowiada dziewczynka ledwo dosłyszalnie. - Warszawa będzie zawsze. I nagle w Kasi coś pęka, obejmuje Ewelinę za szyję i opowiada o sobie. Została zgwałcona przez własowca, jej rodzina przebywała w schronie, a ją wysłano po wodę.

  źródło: NKJP: Maria Nurowska: Panny i wdowy: czyściec, 1993

  To mi przypomniało młodziutkie pielęgniarki w getcie warszawskim, które opalały się na dachu [...]. Jednak w pewnym momencie także w tych młodych ludziach coś pękało, przekraczali granicę wytrzymałości, za którą już nie było nic.

  źródło: NKJP: Magda Huzarska - Szumiec: Pamięć o dzielnicy śmierci, Gazeta Krakowska, 2004-03-12

  To rzeczywiście poważny sprawdzian dla partnerów. W wielu związkach właśnie wtedy coś pęka. Nie umieją poradzić sobie z nową sytuacją, nowymi rolami.

  źródło: NKJP: Anna Wiejowska: Wytrwałym się udaje, Gazeta Brodnicka, Anna Wiejowska

 • typ frazy: fraza zdaniowa

  ndk, odmienny: pęka

  odpowiednik aspektowy: coś pękło

Data ostatniej modyfikacji: 14.11.2014