Święto Przaśników
-
rel. święto obchodzone przez Żydów na pamiątkę wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, rozpoczynające się w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca, trwające siedem lub osiem dni
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
sakramenty i obrzędy religijne
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
uroczystości i święta -
synonimy: Pascha
-
W tym roku 19 kwietnia wypada jedno z najważniejszych świąt żydowskich – Pesach (znane też jako Święto Wyjścia czy Święto Przaśników to najstarsze święto w tradycji judaizmu. Upamiętnia wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Przypada na wiosnę, jest świętem ruchomym).
źródło: NKJP: Prezydenci odwiedzili Treblinkę, Tygodnik Siedlecki, 2008-04-14
Na wiosnę, w kwietniu siedmiodniowe Święto Przaśników łączone z legendarnym wyjściem Izraelitów z Egiptu oraz ze zbiorem jęczmienia i ofiarowaniem pierwszego chleba (przaśnego placka, czyli macy) a w jesieni w miesiącu wrześniu, październiku ośmiodniowego Święta Namiotów związanego z pobytem Żydów na pustyni z tradycjami budowania pod gołym niebem tzw. kuczek, czyli drewnianych szałasów.
źródło: NKJP: Adolfa Tatarczucha: Ludność żydowska w Szczakowej w latach 1789-1940, Co Tydzień Jaworzno, 2006-03-12
Na świecie znane jest też jako Pascha, od hebrajskiego Pesach, wiosennego Święta Przaśników upamiętniającego wyjście Żydów z Egiptu, obchodzonego w pełnię księżyca, w czasie którego na ofiarę przeznaczano jednoroczne baranki.
źródło: NKJP: Hubert Bierndgarski: Radujmy się i cieszmy, Dziennik Bałtycki, 2008-03-21
Wiemy bowiem, że Mojżesz zaraz po wyjściu z Egiptu dał Izraelitom pewne przepisy kultu, nakazując im obchodzić Paschę, święto Przaśników, ofiarować Bogu swych pierworodnych
źródło: NKJP: Co nazywamy dekalogiem biblijnym? Ateneum Kapłańskie nr 251, 1947
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: święto
Zwykle lp -
hebr. Chag ha-macot