Sądny Dzień

 • jedno z najważniejszych świąt żydowskich mające charakter pokutny, przypadające na przełom września i października; Jom Kippur
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Religia – kościół

  sakramenty i obrzędy religijne

 • Trwa Bajit Chadasz. Zaczyna się w Rosz Haszana, żydowski Nowy Rok i ciągnie się przez Sukot, Święto Szałasów, przez Jom Kipur, Dzień Pojednania, nazywane też Sądnym Dniem (w Jom Kipur Centrum nie działa, podobnie jak na Wielkanoc i Boże Narodzenie).

  źródło: NKJP: Pamięć o nieobecnych, Dziennik Polski, 2006-10-14

  Dan Carter, czyli Ben Ammi-Ben Israel, traktuje wybiórczo nakazy i zakazy Starego Testamentu: dzieci płci męskiej poddawane są obrzezaniu ósmego dnia życia (on sam uczynił to w wieku lat trzydziestu paru), wierni obchodzą Sądny Dzień i najważniejsze święta żydowskie, takie jak Pesach, Święto Szałasów i żydowski Nowy Rok.

  źródło: NKJP:Roman Frister, Czarne królestwo niebieskiePolityka2008-12-20

  [...] pierwsze antyżydowskie zarządzenie ukazało się w drugiej dekadzie IX, był to zakaz świętowania przez Żydów Nowego Roku i Sądnego Dnia.

  źródło: NKJP: Grażyna Kobojek, Łódź – Kalendarium XX wieku, 2005

  Na przykład łatwo ustalić, kto spośród lokatorów tego domu zubożał, a kto utrzymuje się jeszcze na powierzchni. Dowodzą tego liczne symptomy - chociażby koszyki na zakupy - bardziej lub mniej wypełnione. Przejawem zamożności jest kupowany na Sądny Dzień żywy kogut, którego los przeznaczył na ofiarę Bogu.

  źródło: NKJP:Teofil Konar, Walizka Pana Liwy 2007

  Było to w przeddzień żydowskiego święta Sądnego Dnia.

  źródło: NKJP: Roman Frister,: Kto swój, kto wróg, Polityka, 2001-09-08

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: Sądny, Dzień
  Zwykle lp

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2017