ktoś idzie z duchem czasu

 • ktoś postępuje w sposób nowoczesny i przyjmuje nowe poglądy
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • Zapobiegliwi rodzice zakładali szorki swoim pociechom, aby uchronić je przed upadkiem, zaginięciem w tłumie lub nagłym wybiegnięciem na jezdnię. Szorki były modne, a matka lubiła iść z duchem czasu.

  źródło: NKJP: Ryszard Sługocki: Na przekór i na bakier, 2008

  Komputer w pokoju córki kusił. Kiedyś wspomniała mi o czacie, a gdy spytałam, co to jest, usłyszałam: „Oj mamo, nie idziesz z duchem czasu”. Postanowiłam więc być matką nowoczesną. Wpisałam adres i tam najechałam myszką na napis czat.

  źródło: NKJP: Krystyna Pytlakowska: Zaczatowani, 2005

  Staramy się iść z duchem czasu, dlatego w art. 30, w którym mówimy o powinnościach redakcji telewizyjnych, radiowych i prasowych, dodaliśmy jeszcze operatorów stron sieci teleinformatycznej, bo być może będzie celowe przekazywanie informacji przez Internet.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie z 21. posiedzenia Senatu RP w dniu 17 lipca 2002 r.

  - Od Holandii, Niemiec, Skandynawii różnimy się tym, że szanujemy piwowarską przeszłość [...]. Tylko w Belgii robi się tyle rodzajów piwa. Ale idziemy z duchem czasu, wprowadzamy nowinki [...].

  źródło: NKJP: Paweł Smoleński: Szlachetny napój barbarzyńców, Gazeta Wyborcza, 1997-10-30

  Chętni, którzy pragną wziąć udział w internetowej pasterce lub mszach o 10.30 w czasie świąt, mogą ściągnąć odpowiedni program z parafialnej strony. Łódzka parafia idzie z duchem czasu w pełni: przez Sieć można także złożyć datki na tacę.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, npch; odmienny: iść

  odpowiednik aspektowy: ktoś poszedł z duchem czasu

Data ostatniej modyfikacji: 25.04.2018