o głodzie i chłodzie II

I

fraza przymiotnikowa

 • książk.  taki, w trakcie którego ktoś jest głodny i zmarznięty oraz doznaje jeszcze innego rodzaju niewygód i niedostatków
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

  Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego

  czynności i stany fizjologiczne

  • życie; jazda; tułaczka o głodzie i chłodzie
 • Potem mały Wicek wraz z mamą, babcią, prababcią i ciotką został umieszczony w brudnym wagonie. Po dwóch tygodniach jazdy o głodzie i chłodzie, w ścisku i fetorze, dotarli do oddalonego o 5000 kilometrów Pawłodaru. Stamtąd przetransportowano ich w głęboki step do sowchozu Bogdanowka [...].

  źródło: NKJP: Sławomir Kmiecik: A jednak wrócili ze stepu... Deportacje, Polska Głos Wielkopolski, 2007-08-11

  Ich życie - nieraz o głodzie i chłodzie lub w piekielnym upale, w trwodze przed atakiem dzikich zwierząt lub bandytów - nie było do pozazdroszczenia.

  źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Tryptyk betlejemski: anioły – pasterze – magowie, Polityka, 2006-12-23

  Koniec września był zimny, rozpoczęły się nocne przymrozki, a droga do Warszawy jeszcze daleka, ponad czterysta kilometrów marszu o głodzie i chłodzie. Wędrówka w dodatku bez dokumentów, czyli unikanie chałup, z perspektywą noclegu na dworze, w stogu siana.

  źródło: NKJP: Internet

  Banda przenosiła się z jednego mokrego miejsca w inne, równie mokre, bo zatrzymanie się w karczmie było równoznaczne z samobójstwem, a solidniejszego schronienia Krisp nie chciał budować. [...] Po tygodniu tułaczki o głodzie i chłodzie Bazyl wreszcie postanowił ująć sprawy w swoje ręce [...].

  źródło: NKJP: Iwona Surmik: Talizman złotego smoka, 2002

 • typ frazy: fraza przymiotnikowa

  we wszystkich formach fleksyjnych ta sama postać

 • Rz + o głodzie i chłodzie + bez ograniczeń
  szyk: tylko postpozycja
Data ostatniej modyfikacji: 12.04.2017