miękkie podbrzusze
-
część jakiejś całości nieodporna na niekorzystne dla niej działania, której zaatakowanie, może wyrządzić największe szkody
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
słownictwo oceniające -
- miękkie podbrzusze Rosji, Azji, ...; państwa; gospodarki
-
Kiedy pod koniec lat 70. na południu odkryto bogate złoża ropy naftowej, tym bardziej było czego pilnować. [...] płynne złoto dodatkowo skomplikowało sytuację wewnętrzną. Pola naftowe i ropociągi stały się miękkim podbrzuszem reżimu: można je było atakować albo żądać udziału w zysku. Nieprzypadkowo wojna domowa południa z północą rozgorzała na nowo w kilka lat po odkryciu ropy.
źródło: NKJP: dam Szostkiewicz, Grzegorz Wierzyński: Ujarzmić, wygnać, zabić, Polityka, 2004
Granica Egiptu ze Strefą Gazy to miękkie podbrzusze reżymu prezydenta Mubaraka. Stąd ciche przyzwolenie Kairu na wszystko, co może tę granicę uszczelnić.
źródło: NKJP: Roman Frister: Polityka, 2004
Uważam, że mylą się wszyscy, którzy uważają, że nie wolno zaczepiać terrorystów, że lepiej nie dawać im pretekstów, siedzieć cicho to zostawią nas w spokoju. Nie zostawią. Tam gdzie znajdą miękkie podbrzusze - będą próbowali zaatakować.
źródło: NKJP: Marek Bartosik: Zwalczmy strach, Gazeta Krakowska, 2004-03-19
Elity polityczne długo pogłębiały w ludziach przekonanie, że są otoczeni przez wrogi świat, rośnie więc podejrzliwość, poczucie strachu przed światem. Ludzie myślą: Nie mogę pokazać miękkiego podbrzusza.
źródło: NKJP: Ewa Winnicka: Kukły zostały spalone, Polityka, 2006-07-01
Zgodnie z zasadą, że śpiewać cicho to trzeba umieć, bo ryczeć to każdy może, większość występujących udaje się w rejony werbalnej ekstremy. Uderza we wszystkie tabu, stereotypy, miękkie podbrzusza, autorytety, okraszając to sowicie przeróżnego pochodzenia wulgaryzmami.
źródło: Internet: liiil.pl
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: miękkie , podbrzusze -
+ miękkie podbrzusze + (KOGO/CZEGO) -
Wyrażenie miękkie podbrzusze Europy (ang. soft underbelly of Europe ) przypisywane jest premierowi Wielkiej Brytanii Winstonowi Churchillowi (1874-1965), który w okresie II wojny światowej określił nim Półwysep Bałkański, uważając, że zdobycie panowania nad tym rejonem kontynentu przyniesie znacząca przewagę wojskom aliantów nad siłami państw Osi.