bekas

  • zool.  średniej wielkości ptak, o rdzawobrunatnym, pstrym upierzeniu, charakterystycznym długim i cienkim dziobie, w locie wydający charakterystyczny beczący dźwięk, żyjący na terenach podmokłych
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    ptaki

  • hiperonimy:  ptak
  • Na tle bladego wiosennego nieba jak koronka odcinały się gałęzie brzóz, gdzieś z pobliskich błot odezwał się bekas, dolatywało do mnie dalekie bulgotanie cietrzewi, wreszcie usłyszałem chrapliwy głos słonki.

    źródło: NKJP: Mieczysław Jałowiecki: Wolne miasto, 2002

    W zaroślach słychać nawoływanie samiczki bekasa do nowo wybudowanego gniazda. Znak to, że wiosna zawitała już u nas na stałe.

    źródło: NKJP: Literski Lesyek: Gdzie woda czysta, tam ryba chodzi, Dziennik Bałtycki, 2000-06-10

    W dowolnej restauracji Bolonii gdy zamówisz pieczyste, postawią przed tobą półmisek z mięsem bażanta, bekasa, dzikiej kaczki, zająca, dzika, a na szczycie tej piramidy - drozda upieczonego w całości.

    źródło: NKJP: Stefan Tyszkiewicz: Polskie ślady na ulicach Rzymu (5) Świąteczne refleksje przy włoskim stole, Tygodnik Podhalański, nr 51-52, 1997

    Tyle ptaków to przecież raj dla ornitologów, którzy mogą tutaj podpatrywać gatunki leśne, a potem pojechać nad Biebrzę, do Parku Narodowego, gdzie znajdą gatunki typowo błotne, czyli kaczki, sowy błotne, żurawie, cietrzewie, bekasy i bekasiki.

    źródło: NKJP: Mój bór, Polityka, 2002-07-06

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m2

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. bekas
    bekasy
    D. bekasa
    bekasów
    C. bekasowi
    bekasom
    B. bekasa
    bekasy
    N. bekasem
    bekasami
    Ms. bekasie
    bekasach
    W. bekasie
    bekasy
  • fr. bécasse

CHRONOLOGIZACJA:
2 połowa XVII w., Bańk
Data ostatniej modyfikacji: 14.03.2015