ktoś odsądził od czci i wiary kogoś
-
książk. ktoś bardzo źle wyraził się o kimś, uznając go za osobę niehonorową, nieuczciwą, niemoralną lub zachowującą się niewłaściwie pod jakimś względem
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie -
Gdy „W drodze” ukazało się w 1957 r., establishment zareagował wrogo. Ukuto pogardliwy termin beatniks, opiniotwórcza prasa odsądziła ich od czci i wiary: to maniacy, grafomani, dewianci kolekcjonujący mocne wrażenia - seks, jazz (epoka rocka dopiero nadchodziła), włóczęgi.
źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Wizje raju, Polityka, 2001-05-19
Prezes [...] odsądził od czci i wiary wszystkich uczestników rozmów nazywając ich publicznie buntownikami, rewolucjonistami i złodziejami (za to ostatnie przeprosił). Prasa związana ze spółdzielnią krzyczała dużymi tytułami o „Skoku na kasę” spółdzielni i „Walce o połowę miasta”.
źródło: NKJP: Tomasz Elbanowski: Spółdzielnia. Wybory do władz SML-W, Mazowieckie To i Owo, 2005-04-23
Największym naukowym skandalem ostatnich lat było przyjście na świat w 1997 r. owieczki Dolly - pierwszego sklonowanego zwierzęcia. Autor eksperymentu, prof. Ian Wilmut z Roslin Institute w Edynburgu przez wielu ludzi został odsądzony od czci i wiary. Ludzie przestraszyli się, że klonowanie wymknie się spod kontroli i zostanie wykorzystane przeciwko nim.
źródło: NKJP: Ewa Szadkowska, Marcin Dzierżanowski, Życie Warszawy, 2001-11-27
Tamte teksty powstawały na życzenie, polecenie, „prośbę” ówczesnego Ministerstwa Prawdy, jakim niewątpliwie była tajna policja. Cel był oczywisty – jeżeli nawet nie zniszczyć, to zeszmacić, zohydzić, odsądzić od czci i wiary ludzi, którzy jawili się wrogami już nie tylko ustroju, ale wrogami narodu.
źródło: NKJP: Aleksander Malak: Ministerstwo prawdy, 2006-09-02
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, pch; odmienny: odsądzićodpowiednik aspektowy: ktoś odsądza od czci i wiary kogoś