prawo Parkinsona
-
jedna z zasad tłumaczących przyczyny i pokazujących skutki nadmiernego wzrostu liczby urzędników odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji administracyjnych
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
urzędy i ich funkcjonowanie -
Dlaczego na początku XXI wieku, w Polsce odrodzonej politycznie i ekonomicznie, powołuję się na jakiegoś szydercę sprzed pół wieku? Ano czynię to, aby wykazać, że upływ czasu w niczym nie zmienił żywotności prawa Parkinsona i rację miał ten, kto powiedział, że tylko prostytucja posiada dłuższą tradycję niż reformowanie administracji.
źródło: NKJP: Jerzy Piekarczyk: Świat zza biurka, Gazeta Krakowska, 2003-12-06
Jestem przekonany, że jest to typowy przejaw działania prawa Parkinsona - po prostu urzędnicy dostali prawo, rozpędzili się i przygotowali 15-punktowy elaborat o warunkach, które trzeba spełnić.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 14.10.1994
Zgodnie z prawem Parkinsona Rada rozrasta się i pochłania miliony. Telewizja Publiczna mogłaby być Instytucją Kultury Narodowej, a jest instrumentem indoktrynacji politycznej i dostarczycielem głupawej rozrywki.
źródło: NKJP: Wiesław Wodecki: Deficyt przyzwoitości, Gazeta Wrocławska, 2003-08-05
Stara się udowodnić własną przydatność i tym samym potwierdza jedno z praw Parkinsona – biurokracja po przekroczeniu pewnego progu żyje z obrotu produkowanymi przez siebie dokumentami i nie potrzebuje żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym.
źródło: NKJP: Paweł Kuroczycki: Dajcie nam człowieka, Polska Głos Wielkopolski, 2005-05-25
W uproszczeniu można by przywołać jedno z praw Parkinsona chyba, mówiące że „każdy dąży do osiągnięcia szczebla swojej
niekompetencji” - czy jakoś tak.źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: prawo -
Od nazwiska Cyrila Northcote'a Parkinsona, który swoje poglądy opublikował w czasopiśmie "The Economist" w 1955 roku, a potem w książkach swojego autorstwa.