we własnym sosie

 • ograniczając się do towarzystwa tych samych osób, zajmując się jedynie własnymi sprawami bez nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Relacje międzyludzkie

  określenia relacji międzyludzkich

  • dusić się, kisić się we własnym sosie
 • Nikt z 40-osobowego zespołu nie podał mi ręki. Oni stanowili bardzo hermetyczne środowisko, pracowali razem, żyli ze sobą, mieszkali, wszystko to się kotłowało we własnym sosie. Kiedy tam przyszedłem wrócili świeżo z Brodwayu. Po raz pierwszy zetknąłem się z własną bezsilnością, nie potrafiłem skruszyć tej ściany obojętności, bo tak wspominam pierwsze lata występów [...].

  źródło: NKJP: W.Hagedorny: Aktor i autor, Tygodnik Ciechanowski, 2004-05-02

  [...] konfrontacja z innymi jest potrzebna, nawet gdy jest się gorszym - dodaje H. Wiśniewska. - Duszenie się we własnym sosie do niczego dobrego nie prowadzi.

  źródło: NKJP: Grażyna Wosińska: Każdy wyjazd mobilizuje, Dziennik Bałtycki, 2000-10-30

  My tak we własnym sosie lubimy spędzać sylwestra i to też ludzi dziwi, że nie chodzimy na bale tylko siedzimy we czwórkę z domku...

  źródło: NKJP: Internet

  Moim zdaniem te osoby mają realne szanse w starciu z politykami, którzy od lat pluskają się we własnym sosie, nie dopuszczając w zasadzie nowych twarzy.

  źródło: NKJP: Artur Boiński: Zwiefka na prezydenta?, Polska Głos Wielkopolski, 2004-02-18

  Nie jest bowiem tak, jak niektórzy naiwnie sądzą, że wystarczy przymknąć granice, a rolnik zaraz wyprodukuje tony dobrej i taniej żywności. Po pierwsze, na efekty trzeba by jednak jakiś czas poczekać. Po wtóre, wcale nie jest pewne, czy zamknięcie się we własnym sosie - co już niedawno przerabialiśmy - wyjdzie rolnictwu na dobre.

  źródło: NKJP: Danuta Zagrodzka: Dlaczego jest coraz dorżej?, Gazeta Wyborcza,1993-12-14

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm

Data ostatniej modyfikacji: 26.11.2014