spadek

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. lot w dół

  • 2.

    lot czegoś z góry na dół
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości materii

    ruch i spoczynek

    • spadek meteorytu
  • [...] podobnego wieku są polskie kratery pod Poznaniem, będące śladem po spadku meteorytu Morasko. Nie można wykluczyć, że ok. 13 tys. - 9 tys. lat temu mieliśmy do czynienia z całą serią podobnych katastrof.

    źródło: NKJP: Adam Zubek: A jednak potop, Polityka, 2008-06-21

    W miejscowości Tamarack pokrywa śnieżna osiągnęła 11 metrów i 46 centymetrów (chodzi tu o stałą pokrywę, a nie o zaspę po spadku lawiny).

    źródło: NKJP: Michał Bartoszewicz: Mała Encyklopedia Pogody, Gazeta Wyborcza, 1994-09-06

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m3

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. spadek
    spadki
    D. spadku
    spadków
    C. spadkowi
    spadkom
    B. spadek
    spadki
    N. spadkiem
    spadkami
    Ms. spadku
    spadkach
    W. spadku
    spadki
  • Rzeczownik od przedrostkowego czasownika  spaść  ‘dostać się komuś’.
    Zob.  paść (padnę)