pamięć mechaniczna
-
psych. zdolność umysłu do utrwalania danych treści bazująca na ich wielokrotnym powtarzaniu
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Usposobienie człowieka
cechy charakteru, temperamentu, zdolności i umiejętności -
Prowadzący warsztaty [...] przedstawiał różne sposoby wykorzystywania naszego mózgu, aby uczenie było szybsze, skuteczniejsze niż do tej pory, ale również przyjemniejsze. Wymaga to przede wszystkim świadomego odejścia od posługiwania się pamięcią mechaniczną, od „kucia”, „rycia” na rzecz twórczego wykorzystywania mózgu, jego pełnego potencjału.
źródło: NKJP: (JAS): Pamięć dla sukcesu, Gazeta Krakowska, 2004-02-21
Zwykliśmy sądzić, że zapamiętywanie opiera się tylko i wyłącznie na zapisywaniu w pamięci brzmienia słów, w odseparowaniu od ich znaczenia i wiążących się z brzmieniem skojarzeń. Uaktywniana w tym wypadku pamięć mechaniczna jest jednak bardzo nietrwała. Zapamiętywane w ten sposób informacje szybko ulegają zapomnieniu.
źródło: NKJP: (MGW): Powtórki, Gazeta Wrocławska, 2002-04-23
W ostatniej, „chińskiej” fazie nauki czytania utrwalamy w pamięci wizualne portrety, „rysy” poszczególnych pojęć. Jest to proces bazujący na pamięci mechanicznej, pozbawionej logiki, związków przyczynowo-skutkowych; pamięci mechanicznej, która pozwala tak bardzo symboliczny, abstrakcyjny i ogromny obszar pisma zakodować w ludzkim umyśle.
źródło: NKJP: Halina Pętlewska: czytać wbrew genom, Wiedza i Życie, 1996-06
Autystycy są bardziej zamknięci, niedostępni, ale zdarzają się i tacy, którzy potrafią nawiązać kontakt z otoczeniem. Te dzieci z reguły nie mówią, posługują się rękoma. Powtarzają słowa, mają pamięć mechaniczną.
źródło: NKJP: Ewa Podolska: Pomóc jak największej grupie autystyków, Gazeta Krakowska, 2007-06-22
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: pamięć , mechaniczna
Zwykle lp