maska spada

maska spada z twarzy

 • książk.  ujawnia się, jaki ktoś jest naprawdę, jakie są jego uczucia lub zamiary, które wcześniej starannie ukrywał, pozorując co innego
  • maska spada z twarzy
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • [...] równie często w momencie zdemaskowania spada z nich maska i ujawnia się prawdziwe oblicze...

  źródło: NKJP: Internt

  Oto dziwka odgrywająca wysublimowaną damę — artystkę. Oto kobieta — weterynarz, nie wiadomo dlaczego pokazana na scenie jako prymitywny przygłup, pijaczka i masochistka, a jednocześnie sadystka owładnięta obsesyjną myślą o śmierci. [...] Pod wpływem alkoholu z kobiet spadają maski: dziwka, a może i złodziejka traci fason, panicznie boi się samotności. Weterynarka z kolei — zdawałoby się zupełny abnegat — ma w sobie coś ujmującego, naiwną szczerość, chowając pod prymitywną chropowatością jakąś subtelną, marzycielską duszę, a nawet dziewictwo (tak, tak!).

  źródło: NKJP: Błażej Kusztelski: Dziewczynka z elektrodami, Gazeta Poznańska, 2001-11-12

  Niejeden myśliciel podkreślał, że erotyzm sprawia, iż przestajemy udawać, grać wobec drugiego człowieka jakąś rolę - stajemy się bardziej naturalni, prawdziwi. Spadają z nas maski.

  źródło: NKJP: Maria Szyszkowska: W poszukiwaniu sensu życia: po co nam filozofia, 1997

  Wcześniej czy później spadały maski i okazywało się, że spotkałem kolejnego tłumoka.

  źródło: NKJP: Internet

  Zwyciężyła polska racja stanu wolna od gnuśnego kunktatorstwa, zgniłych kompromisów i nachalnego serwilizmu w stosunku do dowolnego ośrodka zagranicznej władzy. Tuż po wyborach zaczęły spadać maski z wielu twarzy. Najemnicy i politycy antydemokratycznych pseudoelit z pogardą odnoszą się do wyboru większości, a powołując się, o zgrozo!, na dobro publiczne, dają upust swojej manii prześladowczej w stosunku do osób nie zgadzających się z ich poglądami.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza zdaniowa

  ndk, odmienny: spada
  Człon maska odmienia się przez liczbę.

  odpowiednik aspektowy: maska spadła

 • bez ograniczeń + maska spada +
  z KOGO
Data ostatniej modyfikacji: 16.01.2015