patetyzm
-
książk. cecha czegoś, co wyraża wzniosłe treści i nastrój powagi, w wyszukanej formie
-
Ms. lp wymawiany: [patetyźmie] lub [patetyzmie].
-
[patetysm] lub [patetyzm]
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
prądy, kierunki i kategorie artystyczne -
synonimy: patetyczność
patetyka
-
Krasnow wiedział, jak pisać, by wystarczająco zaniepokoić rządzących biurokratów, umiał w swych artykułach łączyć pozory naukowego obiektywizmu z patetyzmem telewizyjnych wieszczów kresu cywilizacji - i to chwytało.
źródło: NKJP: Jacek Dukaj: Czarne oceany, 2001
Są też w wierszu elementy, które po prostu mi przeszkadzają. Przede wszystkim, nie widzę uzasadnienia dla wulgaryzmów. Druga sprawa - całość, może poprzez patetyzm obrazowania, odbieram jako zbyt nachalny apel, w stylu: obudźcie się, prostaczkowie, dokoła zakłamanie i zepsucie, a wy milczycie i wchodzicie w to.
źródło: NKJP: Internet
Materia tekstowa, jaką były tutaj poetyckie fragmenty bardziej i mniej znanych liryków oraz średniowieczna muzyka wokalna wytwarzają atmosferę teatru wizyjnego, plastycznego o metafizycznych inklinacjach. „Akademickość” i nieunikniony patetyzm przedstawienia burzy wprowadzany co pewien czas żywioł ironiczny, konieczny dla stworzenia realności obrazu przekazu estetycznego Cypriana Norwida.
źródło: NKJP: (ket): Odkrywanie Norwida, Dziennik Bałtycki, 2003-01-04
Brzmi idiotycznie, ale ogląda się całkiem nieźle. Efekty specjalne nie skupiają na sobie całej uwagi, dobra gra aktorska, trochę humoru, i plany kolejnej części. Typowa amerykańska produkcja, z obowiązkową dawką patetyzmu, ale obejrzeć można spokojnie, bez wrażenia straconego czasu.
źródło: NKJP: Internet
[...] po uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny (godz. 11), przy kościele św. app. Piotra i Pawła w Trzebini odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pod przewodnictwem artystów zespołu „Loch Camelot”. Uczestnicy otrzymają śpiewniki i gwarancję patriotycznych wzruszeń bez zbędnego patetyzmu.
źródło: NKJP: (LID): Małopolska kronika kulturalna, Gazeta Krakowska, 2004-11-08
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. patetyzm
patetyzmy
D. patetyzmu
patetyzmów
C. patetyzmowi
patetyzmom
B. patetyzm
patetyzmy
N. patetyzmem
patetyzmami
Ms. patetyzmie
patetyzmach
W. patetyzmie
patetyzmy
Inne uwagi
Zwykle lp
-
+ patetyzm + (CZEGO) -
fr. pathétisme