krążenie oboczne

  • ruch krwi w innych żyłach niż w ukrwieniu w sytuacji fizjologicznej, wytworzony z wiekiem w sercu człowieka, wywołany przez kardiochirurga podczas zabiegu operacyjnego lub powstały z powodu choroby
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego

    czynności i stany fizjologiczne

    • rozwój krążenia obocznego
    • wytwarza się krążenie oboczne
  • Przebieg zawału jest na ogół cięższy niż u starszych, ponieważ nie dochodzi do wytworzenia się krążenia obocznego. Jeśli już dojdzie do zawału, pacjent jak najszybciej powinien znaleźć się w szpitalu. Wówczas rozmiar uszkodzenia mięśnia sercowego będzie mniejszy, a możliwości jego odbudowania większe.

    źródło: NKJP: Katarzyna Zawadzka: Do serca podchodź z sercem, Gazeta Krakowska, 2007-02-24

    Jedną tętnicę mam w stu procentach zamkniętą, na szczęście wytworzyło się krążenie oboczne i przez nie krew dostaje się do serca.

    źródło: NKJP: Jolanta Gromadzka - Anzelewicz: Jak leczą nasze serca, Dziennik Bałtycki, 2001-02-28

    Jednym z objawów marskości wątroby jest nadciśnienie wrotne wynikające z poszerzenia śledziony i innych żył. Dochodzi do krążenia obocznego, na ciele pojawiają się poszerzone naczynia żylne, najbardziej widoczne wokół pępka, nazywane od kilku tysięcy lat „głową meduzy”.

    źródło: NKJP: Monika Krężel: O królowej medycyny, Dziennik Zachodni, 2006-12-02

    W obrębie układu krążenia obwodowego ćwiczenia fizyczne wpływają dodatnio na jego wydolność - głównie w wyniku pracy pompy mięśniowej i ssącego działania klatki piersiowej. Mogą one również sprzyjać rozwojowi krążenia obocznego.

    źródło: NKJP: Aleksander Bator, Tadeusz Kasperczyk: Trening zdrowotny z elementami fizjoterapii, 2000

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  krążenie ,  oboczne 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 26.07.2018