płaczka

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. na pogrzebie

  • 2.

    książk.  kobieta wynajmowana do opłakiwania czyjejś śmierci na pogrzebie
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Bieg życia

    śmierć


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    zwyczaje i obyczaje

  • Na wysokim łożu, nogami ku wyjściu, ubrany w złote łańcuchy i nausznice, tak jak lubił za życia, spowity w purpurowe sukno leżał Kriksos. Wokoło ustawiły się płaczki i muzykanci. Jękliwymi głosami wpół płacząc, wpół śpiewając płaczki zaczęły wychwalać dzielność, odwagę i hojność zmarłego, ale zagłuszały je przeraźliwe dźwięki piszczałek i fletów.

    źródło: NKJP: Halina Rudnicka: Uczniowie Spartakusa, 1996

    W migotaniu płonących świec, owinięci w koce, leżeli ciasno. Od zwłok bił swąd przypalonego mięsa. Kobiety w czerni klęczały i śpiew ich przypominał chwilami psi skowyt. Zawiadowca w czerwonej czapce krył twarz w dłoniach. Ale któraś z płaczek szarpnęła go za bluzę i pokazała na nas. „Odejdźcie stąd! - wyganiał nas gestem ręki.

    źródło: NKJP: Wojciech Żukrowski: Za kurtyną mroku. Zabawa w chowanego, 1995

    Do grobowca Abrahama w Kanaanie pociągnął liczny orszak pogrzebowy, w którym wzięli udział wszyscy dostojnicy faraona. Trumnie towarzyszyły też płaczki. Zawodziły one tak rozpaczliwie, że mieszkańcy Kanaanu dziwowali się, jakiego to wielkiego Egipcjanina chowa się w ich ziemi.

    źródło: NKJP: Zenon Kosidowski: Opowieści biblijne, 1996

    W niemal wszystkich kulturach opłakiwanie zmarłych stało się wcześniej czy później zwyczajem powszechnie szanowanym. Łzy najbliższych powinny być spektakularne, krzyki żalu i rozpaczy donośne, a szloch niepohamowany. Czasem i to nie wystarczało, zatem wynajmowano zawodowych żałobników i tak zwane płaczki, czyli kobiety, które uczyniły z wylewania łez prawdziwe rzemiosło. Obyczaj ten przetrwał nie tylko w kręgu tradycji żydowskiej, znano go w Grecji, Italii, Rosji i na Bałkanach.

    źródło: NKJP: Jan Tomkowski: Ciemne skrzydła Ikara. Eseje o rozpaczy, 2009

    W czasach wczesnochrześcijańskich wiara w zmartwychwstanie i królestwo niebieskie wiązała się nie tylko z odrzuceniem troski o doczesność, ale także o rytuały pogrzebowe. Nawet nadmierny smutek w obliczu śmierci był postrzegany jako wyraz braku nadziei i wiary w sens ofiary Chrystusa. Jeden z synodów zakazał obecności płaczek na pogrzebach. Chrześcijański pogrzeb miał być skromny, wręcz ascetyczny.

    źródło: NKJP: Agnieszka Krzemińska, Joanna Podgórska: Wyprawa na wieczność, Polityka, 2007-10-27

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. płaczka
    płaczki
    D. płaczki
    płaczek
    C. płaczce
    płaczkom
    B. płaczkę
    płaczki
    N. płaczką
    płaczkami
    Ms. płaczce
    płaczkach
    W. płaczko
    płaczki
  • Zob.  płakać