podzamcze
-
obszar leżący tuż za murami zamku, często stanowiący osadę
-
[pod-zamcze] lub pot. [podz-zamcze]
-
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Budownictwo
rodzaje budowli i ich cechy
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne -
- teren podzamcza
-
Trzeba bowiem wiedzieć, że tak zwany plac Zamkowy swój obecny wygląd uzyskał dopiero w ubiegłym wieku, kiedy wyburzono gęstą zabudowę podzamcza, odsłaniając od strony miasta barokową fasadę pałacu.
źródło: NKJP: Jerzy Piotr Majchrzak: Historia, Kronika Ziemi Żarskiej 1, 1998
W zamku wszczął się wzmożony ruch. Przez główną bramę kilka razy dziennie przejeżdżały kawalkady jeźdźców dążących w jedną lub drugą stronę. Przywozili wieści albo wieźli pisma z królewskiej kancelarii do książęcych i lordowskich siedzib. W kuźniach na podzamczu od rana do nocy tłukły młoty.
źródło: NKJP: Ewa Białołęcka: Piołun i miód Kroniki Drugiego Kręgu Księga III, 2003
Z tej broszurki wynikało jednoznacznie, że premonstrantki ulokowane były w budowli fundowanej przez księżnę Ludmiłę, żonę księcia opolskiego w budowli przy zamku, czyli na podzamczu.
źródło: NKJP: Ocalić od zapomnienia, Tygodnik Rybnicki, 2007-02-13
Tucholski zespół muzyki dawnej swoją grą i śpiewem inaugurował otwarcie imprezy, brał udział w paradzie ulicami miasta, z udziałem włodarzy i innych oficjalnych gości oraz występował podczas turnieju rycerskiego i popisów grupy cyrkowej na podzamczu.
źródło: NKJP: Lucyna Zdanowska: Reprezentowali Polskę w Estonii, Tygodnik Tucholski nr 809, 2007
Teren podzamcza najbardziej nadaje się na usługi hotelarskie. Jak mówi prezydent miasta [...], zgłosił się już jeden przedsiębiorca z tej branży z Krakowa, zainteresowany rejonem pod zamkiem.
źródło: NKJP: ŁU: Przyjdźcie z pieniędzmi, Trybuna Śląska, 2001-11-03
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: n2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. podzamcze
podzamcza
D. podzamcza
podzamczy
C. podzamczu
podzamczom
B. podzamcze
podzamcza
N. podzamczem
podzamczami
Ms. podzamczu
podzamczach
W. podzamcze
podzamcza
-
Od wyrażenia przyimkowego pod zamkiem ; zob. zamek (budynek)