polip

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. narośl

  • 1.

    med.  miękka narośl występująca w błonach śluzowych różnych narządów (gardła, nosa, jelita, macicy), powstająca na skutek przewlekłych stanów zapalnych
  • Wyraz używany jako składnik terminów medycznych, np.  polip choanalny ,  polip hamartomatyczny ,  polip gruczołowy ,  polip regeneracyjny ,  polip rozrostowy ,  polip zapalny .

  • [polip]  kwest.  [polyp]

  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Choroby i ich leczenie

    przyczyny, objawy i skutki chorób

  • hiperonimy:  narośl
    • polip jelita, nosa
    • polipy w gardle, w nosie
    • usunąć, wyciąć polip
  • Ponad 90 proc. przypadków raka jelita grubego rozwija się u osób po 50. roku życia. W grupie zwiększonego ryzyka są również ci, u których w jelicie grubym podczas badań wykryto polipy. Aktualnie uważa się, że rak najczęściej rozwija się z polipa, a więc brak polipów lub ich wczesne usunięcie zabezpiecza chorego [...] przed rozwojem tej choroby.

    źródło: NKJP: (DD): Choroba równych szans, Dziennik Polski, 2006-10-05

    Pacjenci tarnobrzeskiego szpitala już nie muszą wyjeżdżać do lubelskiej kliniki, by bez otwierania jamy brzusznej usunąć polipy jelita grubego i żołądka.

    źródło: NKJP: (jor): Zajrzą kamerą do żołądka, Sztafeta nr 05/2007, 2007

    [...] przez mikroskopijne dziurki lekarze wprowadzają dwie rurki do zatok pacjenta. Jedna jest podłączona do monitora - dzięki temu lekarze widzą wszystko, co jest w zatokach. Druga rurka zakończona jest specjalistycznym narzędziem, które pozwala wyciąć polipy.

    źródło: NKJP: Gazeta Pomorska, 2010-01-08

    Jeśli katar trwa dłużej, najprawdopodobniej nie jest to zwykła infekcja wirusowa i należy wówczas szukać przyczyny choroby. Mogą być to np. polipy w nosie lub stany alergiczne.

    źródło: NKJP: Sławomir Zagórski: Medycyna, Gazeta Wyborcza, 1996-02-27

    Julie musiała poddać się operacji usunięcia niegroźnego polipa z gardła. Chirurg naruszył jednak jej struny głosowe i dalsze śpiewanie okazało się niemożliwe.

    źródło: NKJP: (WS): Niekwestionowana królowa musicalu z połowy lat sześćdziesiątych wraca na wielki ekran rolą królowej fikcyjnego państewka w Pamiętniku księżniczki.Polonez dla króla, Dziennik Łódzki, 2001-12-14

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m2, m3

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. polip
    polipy
    D. polipa
    polipów
    C. polipowi
    polipom
    B. polipa
    polip
    polipy
    N. polipem
    polipami
    Ms. polipie
    polipach
    W. polipie
    polipy