prehistoria

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. świata

  • 1.

    najstarszy okres dziejów ludzkości, którego nie obejmują żadne źródła pisane
  • D. C. Ms. lp i D. lm wymawiane: [prehistorji].

    • rzadziej prahistoria
  • [prehistorja]

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    świat dawnych epok i wydarzenia historyczne

    • prehistoria świata
    • historia i prehistoria
    • czasy prehistorii
    • sięgnąć do prehistorii
  • Na obszarze Jury występuje około 1500 jaskiń. Prawie 200 znajduje się w okolicach Smolenia. Są one bardzo ciekawym zjawiskiem przyrodniczo-historycznym. Z naniesionych osadów można wyczytać całą prehistorię. Niestety, pieczary penetrowane są nie tylko przez profesjonalnych badaczy, ale także przez „dzikich” poszukiwaczy skarbów i zwykłych wandali.

    źródło: NKJP: Jerzy Waksmański: Rodowody jaskiń, Dziennik Zachodni, 2001-07-13

    Muzeum Przyrodnicze wzbogaca region o placówkę, przybliżającą prehistorię tych terenów. Pokazuje eksponaty, które obrazują procesy, które zachodziły na ziemi wiele milionów lat temu. Kiedy były tu ciepłe morza, występowały te same gatunki ryb i płazów, co obecnie w Ameryce Południowej.

    źródło: NKJP: Jerzy Waksmański: Dinozaury w Ogrodzieńcu?, Dziennik Zachodni, 2001-04-06

    Wrócił do domu i z trudem zmusił się do czytania. O starożytności i prehistorii, o wykopaliskach i kulturze kreteńskiej.

    źródło: NKJP: Olga Tokarczuk: Prawiek i inne czasy, 1996

    – Adrianku, wszystko dla ciebie... jest jak w prehistorii... mężczyzna wraca z polowania, kobieta czeka z ugotowaną strawą. W prehistorii kobiety w wieku pani Lidii albo już dawno leżały w Matce-Ziemi, albo dożywały swoich dni otoczone gromadą wnucząt i męłły w bezzębnych wargach prastare opowieści o bóstwach – pomyślał Adrian Helsztyński.

    źródło: NKJP: Jacek Dehnel: Balzakiana, 2008

    Tak samo jest w przypadku obrony kraju – myślę tutaj o zasadniczej służbie wojskowej.
    Mogłoby być zapisane, że to mężczyzna ma taki obowiązek. No, nie chcę tu wracać do historii czy prehistorii człowieka, ale zawsze było tak, że to mężczyzna miał bronić swojej rodziny, swojego stada, swojego plemienia itd.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie z 29. posiedzenia Senatu RP w dniu 29 listopada 2002 r.

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: ż

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. prehistoria
    prehistorie
    D. prehistorii
    prehistorii
    neut
    prehistoryj
    char
    C. prehistorii
    prehistoriom
    B. prehistorię
    prehistorie
    N. prehistorią
    prehistoriami
    Ms. prehistorii
    prehistoriach
    W. prehistorio
    prehistorie

    Inne uwagi

    Zwykle lp