instrument dęty drewniany

 • muz.  instrument muzyczny wykonany z dowolnego materiału, który wydaje dźwięki w wyniku dmuchania w niego; posiada on drewniany stroik, służący jako wibrator
 • Używane w postaci skrócone: instrument drewniany.

 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Działalność artystyczna człowieka

  muzyka

  • grać na instrumentach dętych drewnianych
 • Powodem sąsiedzkiego konfliktu stał się instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem oraz skalą od es do d4. Najniższe dźwięki mają ciemną barwę i dramatyczny charakter, najwyższe są bardzo ostre. Dźwięki klarnetu dobywały się z mieszkania na trzecim piętrze bloku na ul. Wiklinowej w Pustkach Cisowskich.

  źródło: NKJP: Dorota Abramowicz: Nie ma takiej rury której sąsiad nie mógłby zatkać?, Dziennik Bałtycki, 2009-03-13

  Pomort (szałamaja, bombarda) to dawny instrument dęty drewniany używany w całej Europie w czasach średniowiecza i renesansu.

  źródło: NKJP: Internet

  Jako przykład można wskazać cztery cykle mszalne: Missa in honorem Sancti Vincentii a Paulo (1959) na chór chłopięco-męski z towarzyszeniem kwartetu instrumentów dętych drewnianych (flet, obój, klarnet, fagot) [...].

  źródło: NKJP: Stanisław Dąbek: Twórczość mszalna kompozytorów polskich XX wieku : 1900-1995, 1996

  Najciekawsze były diabelskie skrzypce, czyli instrument rytmiczny, pełniący niegdyś rolę perkusji. Równie interesujące były burczybasy, skrzypce i bazuka - rodzaj instrumentu drewnianego, służącego niegdyś m.in. do grania hejnałów i rozpoczynania koncertów.

  źródło: NKJP: (kejt): Burczybasy i hafty, Dziennik Bałtycki, 1999-04-21

  Podział instrumentów dętych na dwie zasadnicze grupy, drewnianych i blaszanych, nie odnosi się do materiału, z którego są wykonane. Większość instrumentów drewnianych wykonanych jest niemal w całości z metalu, np. saksofon lub flet. Podział odnosi się do elementu wzbudzającego wibrację.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: instrument, dęty, drewniany
Data ostatniej modyfikacji: 02.02.2015