-
1.
techn. urządzenie, które wypuszcza do środowiska naturalnego substancje w nadmiarze szkodliwe -
Wyraz bywa używany także w znaczeniu: `zakład przemysłowy, państwo lub inna jednostka podziału administracyjnego, z których terenu wypuszczane są do środowiska substancje w nadmiarze szkodliwe`.
-
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Urządzenia i maszyny
rodzaje urządzeń i maszyn
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
ochrona i zanieczyszczenie środowiska -
Bardziej szczegółowe przepisy dotyczące obowiązku prowadzenia pomiarów zanieczyszczeń powietrza zawarte są w rozporządzeniu MOŚZNiL z 12 lutego 1990 w sprawie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem [...]. Precyzuje ono, że podmioty gospodarcze wprowadzające przez jeden emitor w ciągu jednej godziny powyżej 1200 kg dwutlenku siarki lub powyżej 800 kg pyłów są obowiązane prowadzić w sposób ciągły pomiary tych substancji wprowadzanych do powietrza.
źródło: NKJP: Wojciech Radecki: Wykroczenia przeciwko środowisku: przewodnik po przepisach, 1995
Na terenie zakładu znajduje się 200 emitorów, z których do powietrza dostają się zarówno substancje organiczne, jak i nieorganiczne.
źródło: NKJP: (aw): Miliony na ochronę, Dziennik Kociewski, 2000-06-23
Analiza wykazała, że emisje zanieczyszczeń ze spalania węgla są w pierwszej klasie uciążliwości. Natomiast średnie i roczne emisje tlenków azotu są większe, niż dopuszczają normy. Z orzeczenia jednak wynika, iż istniejący w pralni emitor spełnia wymogi rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 12 lutego 1990 roku
źródło: NKJP: (REM): Kłopoty z kominem, Dziennik Bałtycki, 2011
Jeżeli na terenie zakładu znajduje się kilka istotnych, nie powiązanych ze sobą emitorów, to dla każdego źródła zanieczyszczenia jest określana odrębna wartość dopuszczalnej emisji.
źródło: NKJP: Sprawozdanie z 64. posiedzenia Senatu RP w dniu 18 stycznia 1996
Ponadto, pojazdy samochodowe są największym emitorem toksycznych związków chemicznych nieobjętych przepisami prawa regulującymi dopuszczalną wartość ich emisji.
źródło: NKJP: Czy racje ekologiczne są ważne dla polityki transportowej, 1998-02-01
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. emitor
emitory
D. emitora
emitorów
C. emitorowi
emitorom
B. emitor
emitory
N. emitorem
emitorami
Ms. emitorze
emitorach
W. emitorze
emitory
-
+ emitor + (CZEGO) -
Od: emitować