-
2.
techn. urządzenie, które przesyła określonego rodzaju promieniowanie lub określonego rodzaju sygnał -
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Urządzenia i maszyny
rodzaje urządzeń i maszyn -
Rohan podszedł ku skrajnej wydmie. Z bliska zobaczył wystający z piasku, rozszerzony u końca wylot emitora, który wytwarzał ochronne pole siłowe.
źródło: NKJP: Stanisław Lem: Niezwyciężony, 1964
Zasada działania tych przyrządów polega na wysyłaniu sygnału dźwiękowego od emitora do odbiornika i obliczaniu składowej prędkości wiatru wzdłuż osi emitor-odbiornik na podstawie czasu przebycia drogi przez sygnał.
źródło: NKJP: Krzysztof Fortuniak: Miejska wyspa ciepła : podstawy energetyczne, studia eksperymentalne, modele numeryczne i statystyczne, 2003
Wojskowi powołują się na badania radiologiczne, które mówią o znikomym stopniu zagrożenia mieszkańców i środowiska. Mieszkańcy twierdzą, że badania pochodzą sprzed kilku lat i dotyczą tylko jednego emitora fal, tymczasem ostatnio liczba radarów zwiększyła się.
źródło: NKJP: Krzysztof Nałęcz, Dariusz Rostkowski: Ustka kontra wojsko, Gazeta Wyborcza, 1993-06-18
Przy pomocy wysokiej klasy aparatury pomiarowej i specjalistycznej szerokopasmowej i wielokierunkowej anteny wykonali pomiary natężenia pola elektromagnetycznego generowanego przez stacje radiowo-telewizyjne, telekomunikacyjne, a także przez emitory współczesnej cywilizacji. Pomiary w zakresie od 30 MHz do 20 GHz wskazały na 10 do 1000 razy niższy poziom tego promieniowania w badanym miejscu niż ma to miejsce obecnie na terenie obserwatorium w Piwnicach.
źródło: NKJP: ol: Megateleskop dla UMK, Dlaczego?, 2009-11-04
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. emitor
emitory
D. emitora
emitorów
C. emitorowi
emitorom
B. emitor
emitory
N. emitorem
emitorami
Ms. emitorze
emitorach
W. emitorze
emitory
-
+ emitor + (CZEGO) -
Od: emitować