Gadamer określił poezję Celana jako hermetyczną czy też hermetycznie zaszyfrowaną, a zatem taką, która coś mówi, coś znaczy, wypowiada jakąś pełnię sensu, jakkolwiek jest ona ukryta i coraz bardziej zbliża się do ciszy [...].
źródło: NKJP: Piotr Dehnel: Dekonstrukcja – rozumienie – interpretacja Studia z filozofii współczesnej i nie tylko, 2006
Sformułowania wielu ważnych artykułów są niejasne i na tyle hermetycznie sformułowane i niedomówione, że sprawiają wrażenie ukrywania prawdziwego sensu.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 09.12.2003
[...] teksty pisane celowo hermetycznie trzeba rozumieć. Autor sobie wybiera czytelników.
źródło: NKJP: Internet
[...] polecam „Naturę emocji” [...] - świetnie napisaną książkę, nieprzesadzającą z hermetycznie naukowym podejściem, którą cechuje dodatkowo to, że podchodzi to tej kwestii problemowo, tj. nie daje odpowiedzi, ale prezentuje konkurencyjne opinie ekspertów, pogrupowane w działy tematyczne.
źródło: NKJP: Internet
Ważny jest więc fakt, że jest to poezja intelektualna, odpowiadająca na pewne nowe sytuacje historycznie, że nie jest to poezja ani hermetycznie zamknięta w kwestiach warsztatowych, ani poezja emocji czysto indywidualnych.
źródło: NKJP: Marcin Wilk: Symfonia jednego poety, Dziennik Polski, 2005-08-12