w całej okazałości

w pełnej okazałości

 • tak, że widoczne lub odczuwalne są wszystkie właściwości czegoś lub kogoś, nawet te, których do tej pory w ogóle nie dało się dostrzec lub które były trudniej zauważalne
  • w pełnej okazałości
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  jakość i intensywność

  • pokazać, pokazać się, prezentować, prezentować się, ujawnić się, ukazać, ukazać się, zaprezentować, zaprezentować się; oglądać, widzieć w całej okazałości
 • Syrenka wyprysnęła nagle nad powierzchnię w fontannie wody. Przez moment wręcz stała na ogonie, potem spłynęła w fale, obróciła się na wznak, prezentując w całej okazałości to, co miała piękne.

  źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Miecz przeznaczenia, 1992

  Zło, przeciwko któremu mógłbym się buntować, objawiło się samo w całej okazałości, przekroczyło oczekiwania i analizy. Nie trzeba już go tropić i ukazywać jego przebrania oczom ludzkim. Jest dotykalne, bliskie i nie słowa tu mają pierwszeństwo.

  źródło: NKJP: Czesław Miłosz: Legendy nowoczesności : eseje okupacyjne, 1996

  On wreszcie podtrzymywał na duchu Faustynę, odwiedzając ją również w ciężkiej, śmiertelnej chorobie, która w całej okazałości ujawniła się dopiero w Krakowie.

  źródło: NKJP: Zbigniew Mikołejko: Żywoty świętych poprawione, 2000

  Już od kilku dni w pełnej okazałości można oglądać efekt prac ogrodników, którzy na skarpie przed urzędem miejskim w Człuchowie ułożyli urodzinowy napis „660 lat“, herb miasta i logo. Dzięki kwiecistym kompozycjom ulica Wojska Polskiego ma się pięknie prezentować na Dni Człuchowa.

  źródło: NKJP: (WUPE): Skarpa przyozdobiona kwiecistymi kompozycjami, Dziennik Bałtycki, 2008-06-06

  Świat idzie jednak naprzód, więc pewnie okazja do zaprezentowania jej posągowego ciała w pełnej okazałości, do czego - jak sama przyznała - czuje się już gotowa, rychło się nadarzy. Ponoć waha się teraz, czy przyjąć propozycję zagrania Jenny Jameson - bardzo do niej podobnej królowej filmów porno.

  źródło: NKJP: Janusz Wróblewski: Perła wśród gwiazd, Polityka, 2007-04-14

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm
 • Cz + w całej okazałości + bez ograniczeń
Data ostatniej modyfikacji: 10.05.2017