-
2.
jęz. niejednoczesność ruchów narządów mowy podczas artykułowania jednej głoski -
[asynchrońja] lub [asỹchrońja]
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
mówienie -
XIX-wieczne zapisy sugerują zatem, że asynchronia ogranicza się do niewielu wsi. Jednak uwidacznia się rozmaity sposób realizacji omawianych spółgłosek (szczególnie ṕ), wynikający z dwumiejscowej artykulacji.
źródło: Internet: Dorota Krystyna Rembiszewska: Spółgłoski wargowe miękkie we wschodniej części Mazur w ankietach Georga Wenkera, LingVaria, 2011
Asynchronia polega w tym przypadku na wymowie dwuelementowej: drugi element jest elementem nosowym, pierwszy stanowi samogłoska ustna o odpowiedniej barwie: menszczyzna [...].
źródło: Internet: gwarypolskie.uw.edu.pl
Wydaje się, że powtarzające się wyodrębnianie opóźniającego palatalizującego ruchu języka stwarza pewien wzór, impuls do analogicznego wyodrębniania tegoż ruchu z artykulacji nie spalatalizowanej, tylko palatalnej. Stąd wynikają takie fakty jak gdyby asynchronii wtórnej [...].
źródło: Internet: Mieczysław Karaś: Istota miękkości głosek, Język Polski, 1976
W wypadku miękkich wargowych i tylnojęzykowych jest to wymowa bifonematyczna, jako P, K + j z wyraźnie zaznaczoną asynchronią.
źródło: Internet: Alicja Zagrodnikowa: O trudnościach studentów belgradzkich w przyswajaniu wymowy polskiej, Język Polski, 1972
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. asynchronia
asynchronie
D. asynchronii
asynchronii
neut asynchronij
char C. asynchronii
asynchroniom
B. asynchronię
asynchronie
N. asynchronią
asynchroniami
Ms. asynchronii
asynchroniach
W. asynchronio
asynchronie
Inne uwagi
Zwykle lp
-
Od: a- (por. gr. przedrostek a- oznaczający przeczenie, brak) i synchronia (zob.).