legwan zielony

 • zool.  duża jaszczurka roślinożerna osiągająca około 1,5 m długości, pokryta nieregularnie ułożonymi łuskami w różnych kolorach w zależności od miejsca występowania, występująca w Ameryce, obecnie hodowana także jako zwierzę domowe z powodu spokojnego usposobienia i jaskrawej kolorystyki; Iguana iguana
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  inne zwierzęta lądowe

 • A żółw stepowy, jak i legwan zielony to zwierzęta objęte całkowitą ochroną. Są na liście gatunków zagrożonych wyginięciem!

  źródło: NKJP: Agnieszka Gerard-Gierut, Marcin Gąsiorowski: Legwan na mrozie, Gazeta Wrocławska, 2003-02-01

  Oprócz węży mamy w powiecie żółwie greckie, legwana zielonego, kajmana, dużo ryb i ptaków [...].

  źródło: NKJP: Tomasz Elbanowski: Dusiciel sąsiad krokodyla, Mazowieckie To i Owo, 2006-09-17

  Nie tak dawno miałam okazję podziwiać legwany zielone w ich środowisku naturalnym w Brazylii. W okresie tamtejszej wiosny (u nas jesień) płynęliśmy któregoś dnia z Indianami czółnem po Amazonce.

  źródło: NKJP: Hanna Jurczak-Gucwińska: Zwierzęta w moim domu, 1975

  Na granicy zatrzymywane bywają najdziwniejsze rzeczy. Przed rokiem celnicy we Wrocławiu przechwycili przemyt 6 żywych legwanów zielonych i 10 żywych żółwi stepowych, w Krakowie pewnemu „turyście” odebrano 7 czaszek krokodyli, wydmuszki z jaj strusia, rzeźbiony cios słonia afrykańskiego i 15 par butów ze skór pytona siatkowego.

  źródło: NKJP: Z krokodylem przez granicę, Dziennik Polski, 2001-05-25

  W Ciechanowie (Mazowieckie) ujęto mierzącego około pół metra legwana zielonego! To jaszczurka żyjąca w lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Spacerowała sobie po ulicy miasta.

  źródło: NKJP: MJ, Przemek Grabiński: Expressem!, Super Express, 2006

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m2, odmienny: legwan, zielony
Data ostatniej modyfikacji: 08.11.2017