harcerz orli

 • piąty męski stopień harcerski w ZHP, zdobywany przez chłopców w wieku 16-18 lat
 • Zapisywane też wielkimi literami: Harcerz Orli.

 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Edukacja i oświata

  organizacje/placówki opiekuńcze i kulturalne

 • Czas na rzucenie wyzwań życiu. Czas na lot do gwiazd, rozwinięcie skrzydeł, na skok w nieznane, na nasz wyczyn - zdobywamy harcerza orlego, bo jak orzeł mamy dumnie i wysoko latać, bo mamy przenikliwie i głęboko patrzeć, bo mamy być odważni, bystrzy, dumni i mądrzy.

  źródło: NKJP: phm. Witold Pietrusiewicz: Jestem za nowoczesnymi nazwami stopni harcerskich!, Czuwaj, 2003-07

  Udział w biwaku, którego komendantem będzie harcerz orli Janusz Grycner, zapowiedziało ponad 60 druhów. W nocy z piątku na sobotę harcerzy czeka gra nocna, podczas której 6-osobowe drużyny w lesie starać się będą zdobyć proporzec rywali.

  źródło: NKJP: (WOW): Harcerskie gry, Dziennik Zachodni, 2001-10-26

  Zapracował na koniec roku na średnią 5,17 i to realizując równolegle zadania w ramach dwóch rocznych prób: na Harcerza Orlego oraz na przewodnika. Harcerz Orli to ktoś, kto codziennie doskonali się w trzech dziedzinach: siły ciała, siły ducha, siły umysłu. Przewodnik zaś to pierwszy stopień instruktorski, uprawniający do bycia formalnym wychowawcą na harcerskich wyjazdach i imprezach.

  źródło: NKJP: (apl): Druhowie są z niego dumni, Gazeta Krakowska, 2006-06-28

  Wśród harcerzy ze stopniami zdecydowanie przeważała grupa młodzików (od 67,2 do 71,4%) i wywiadowców (19,6-21,1%). Wyższe stopnie posiadali nieliczni harcerze o dużym stażu i odpowiednim stopniu wyrobienia (np. Harcerza Orlego od 2 do 2,9%).

  źródło: NKJP: Krzysztof Jurek: Lilijka i łódka - Historia harcerstwa łódzkiego do 1939 roku, 2006

  Rozpoczął służbę w Szarych Szeregach. Organizował siatkę konspiracji w swoim liceum. Brał udział w akcjach Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” . W 1940 uzyskał stopień Harcerza Orlego.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m1, odmienny: harcerz, orli

Data ostatniej modyfikacji: 26.03.2015