anielskie włosy

rzadziej anielskie włosie

 • ozdoba choinkowa mająca postać cienkich, lśniących nici, najczęściej w kolorze białym, srebrnym lub złotym, wykonanych z tworzywa sztucznego
  • rzadziej anielskie włosie
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Tradycja

  zwyczaje i obyczaje

  • wieszać anielskie włosy
   ozdabiać anielskimi włosami
 • - A choinka? - Zawsze była żywa. Jak przyniósł ją tato do domu, to obrąbywał pień dopasowując do krzyżaka. To była męska sprawa. Ja wieszałam łańcuch i anielskie włosy.

  źródło: NKJP: Aleksandra Zimoń: Bez obłudy i z chorotem, Nowiny Raciborskie, 2002-01-02

  Wraz z choinką opuszczało dom Boże Narodzenie. Bańki, łańcuchy, szklane sople, anielskie włosy wędrowały do pudeł (każda bańka starannie zawinięta w bibułkę, każdy pęk włosów zwinięty w pukiel), pudła - do szafy.

  źródło: NKJP: Święta, święta i..., Dziennik Polski, 2001-12-29

  Przed Bożym Narodzeniem balkony krakowskich domów zdobiły choinki; związane sznurkiem, skulone, czekały na Wigilię, kiedy rano wpuści się je na salony i ozdobi - bańkami, łańcuchami, anielskimi włosami.

  źródło: NKJP: Pasztety, Dziennik Polski, 2002-12-21

  Nie mieliśmy elektrycznych lampek i zawieszaliśmy świeczkowe, a to było dość niebezpieczne. Podczas tamtej pamiętnej wigilii zajął się anielski włos i świąteczne drzewko stanęło w płomieniach.

  źródło: NKJP: Kuba Zajkowski: Majewski: Kiedyś sypiałem pod choinką, Echo Dnia, 2007-12-15

  [...] dobrze jest mieć na święta więcej niż jedną choinkę. Tę tradycyjną postawmy w pokoju urządzonym w duchu najbardziej rodzinnym. Tam pięknie będą wyglądać bombki różnokolorowe i w różnych kształtach. Do takiego stylu pasują lampki w kształcie świec, anielskie włosie, barwne łańcuchy...

  źródło: NKJP: Ewa Bojar: W oczekiwaniu na święta: Trybuna Śląska, 2001-11-21

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  p3, odmienny: anielskie, włosy
  Używane również w lp
Data ostatniej modyfikacji: 26.12.2012